Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Deklaracja Narodów Zjednoczonych - geneza, postanowienia

Ważną rolę w uformowaniu się programu Wielkiej Koalicji oraz ustaleniu zasad przyszłych stosunków międzynarodowych odegrało spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Roosevelta i premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla na pancerniku „Prince of Wales” uwieńczone ogłoszeniem 14 sierpnia 1941 roku tzw. Karty Atlantyckiej. Do zapisów Karty odwoływały się późniejsze dokumenty, m.in. Deklaracja Narodów Zjednoczonych.

Sytuacja państw koalicji antyfaszystowskiej znacznie zmieniła się po ataku Japonii na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 roku, bowiem od tego momentu Stany Zjednoczone formalnie przystąpiły do wojny. Alianci zyskali bardzo silnego sojusznika. Jednocześnie należało szybko ustalić zasady współpracy i priorytety, a także omówić strategię wojskową i polityczną. W tym celu w Waszyngtonie doszło do spotkania Roosevelta i Churchilla oraz grona licznych ekspertów. Zajęto się przede wszystkim kwestiami otwarcia drugiego frontu, prowadzenia działań w Afryce, konfliktem na Dalekim Wschodzie oraz zagadnieniem przyszłych Niemiec po upadku władzy nazistowskiej. 

Jednym z ważnych rezultatów konferencji waszyngtońskiej było ogłoszenie 1 stycznia 1942 roku Deklaracji Narodów...

Podobne wypracowania