Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Negocjacje - definicja, style, techniki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Negocjacje są jednym ze sposobów rozwiązywania konfliktów. Zakładają proces komunikacji pomiędzy dwoma stronami sporu, którego efektem powinno być porozumienie. 

Istotą konfliktu jest brak zgody, jedna osoba nie jest przychylna decyzji drugiej. Negocjacje przeprowadza się po to, aby uzgodnić pewne racje, ale też w celu przekonania drugiej strony do własnych poglądów. Podstawowym celem negocjacji jest uzyskanie kompromisu.

Ten sposób rozwiązywania konfliktów wymaga odpowiedniego przygotowania. Wyróżnić można kilka faz prowadzących do negocjacji właściwej. Po pierwsze należy dokonać odpowiedniej analizy sytuacji konfliktowej. Najlepiej jest wówczas nazwać problem i określić jego przyczyny. Ułatwi to zebranie informacji i argumentów, niezbędnych do prowadzenia rozmowy. Kolejnym krokiem jest wybór własnej strategii, którą zastosujemy podczas negocjacji. Możemy zastosować rozmaite kryteria, ale należy kierować się racjonalnością i trafnością spostrzeżeń. Przy planowaniu negocjacji nie wolno zapominać o drugiej stronie konfliktu,  pamiętać o szacunku i konieczności pozwolenia na swobodną wypowiedź.  Nie powinno się także z góry zakładać, że to nasze racje będą ważniejsze...

Podobne wypracowania