Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mediacje - definicja, rodzaje, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mediacje to jeden ze sposobów rozwiązywania konfliktów. Zakłada działanie neutralnej osoby trzeciej, która pomaga stronom w rozwiązywaniu konfliktu.

Jednostka, która uczestniczy w kulturalnym dochodzeniu do uzyskania porozumienia nazywa się mediatorem. Nie powinna być ona związana z żadnym członkiem, ponieważ mogłoby to zaważyć na efekcie mediacji. Rolą mediatora jest pomoc w osiągnięciu zamierzonego celu oraz prowadzenie rozmowy. Nie może on jednak przodować, nie ma też wpływu na podejmowane decyzje. Nie powinien się wtrącać, jego działanie ogranicza się działania mediacyjnego. 

Badacz Christopher Moore wyróżnił kilka etapów mediacji. Oto one: nawiązanie kontaktu, wybór strategii, zbieranie informacji, wykonanie planu mediacji, praca nad współpracą, rozpoczęcie mediacji, nazwanie problemu, odkrycie interesów drugiej strony, wytwarzanie opcji rozwiązań, ocena rozwiązań, mediacja właściwa, osiągnięcie celu. 

Zakłada się również, że istnieją dwa podstawowe rodzaje mediacji. Pierwsza, tak zwana klasyczna oznacza, iż mediator jest jedynie pomocnikiem, osobą neutralną, której zadaniem jest wspieranie stron. Taki rodzaj jest uznawany na całym świecie i przez niektórych...

Podobne wypracowania