Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Życie społeczne - Mechanizmy regulujące życie społeczne - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mechanizmem regulującym życie społeczne nazywamy pewne zjawiska, działania, przepisy, które posiadają status tak zwanych regulatorów. Ich celem jest odpowiednie kierowanie grupami społecznymi i wypracowanie w nich poczucia konieczności przestrzegania zasad.

W praktyce mechanizmy regulujące życie społeczne to nic innego jak zespół wszystkich obowiązujących na danym terenie i w danym czasie norm. To właśnie one określają to, co wolno, a czego nie powinno się robić. Stanowią dla członków grup społecznych swoiste wskazówki dotyczące postępowania i zachowania się pośród ludzi.

W socjologii wyróżnia się kilka rodzajów norm, czyli regulatorów. Są to normy: prawne, religijne, moralne oraz obyczajowe. Każde z nich są odrębną całością, ale żeby mówić o systemie społecznym, muszą one wystąpić razem, ponieważ wzajemnie się uzupełniają, a niekiedy łączą.

Normy prawne to zasady, które zostały określone w tak zwanym Kodeksie karnym. Dotyczą popełniania zbrodni oraz czynów karalnych. Norma w tym wypadku nie dopuszcza pewnych zachowań ryzykowanych dla jednostki i reszty społeczeństwa. Przestrzeganie tej normy polega na nie dopuszczeniu do zbrodni i życia według uczciwych reguł. Taki mechanizm regulujący...

Podobne wypracowania