Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arbitraż - arbitraż międzynarodowy - definicja, cechy, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Arbitraż jest jednym ze sposobów rozwiązywania konfliktów. Zakłada istnienie tak zwanych arbitrów powoływanych przez dwie strony sporu. 

Ten typ rozwiązywania konfliktów stosowany jest do rozstrzygania nieporozumień o charakterze cywilnym lub gospodarczym. Nie angażuje się wówczas do sprawy sądu, co posiada wiele zalet. Procesy sądowe zazwyczaj są czasochłonne i bardzo kosztowne, a zastosowanie metody arbitrażu pozwala tego uniknąć. 

Aby rozwiązać dany konflikt, strony powołują własnego arbitra (lub kilku), którego zadaniem będzie reprezentacja racji i poglądów. Arbiter powinien być osobą neutralną, niezwiązaną emocjonalnie z żadną ze stron. Zazwyczaj jest to człowiek wykształcony, znający się na przedmiocie konfliktu. 

I tak oto rolę arbitrów pełnią pracownicy naukowi, prawnicy lub też radcy prawni. Nie istnieje jednak przepis zakazujący powołania arbitra niezwiązanego z prawem.  Aby metoda arbitrażu okazała się skuteczna i satysfakcjonująca należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Najważniejszą z nich jest poufność, która zakłada zachowanie tajemnicy i bycie dyskretnym. Konflikt dotyczy bowiem tylko dwóch osób, a nikt obcy nie jest upoważniony do...

Podobne wypracowania