Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Deklaracja barcelońska - geneza, postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Unia Europejska starała się kontynuować tradycje współpracy Wspólnoty Europejskiej (WE) z państwami rejonu Morza Śródziemnego, zapoczątkowane jeszcze w latach 60-tych (m.in. umowy z krajami Maghrebu z 1969 roku). 

Globalna Polityka Śródziemnomorska (rozpoczęta w 1972 roku), w 1990 roku została zamieniona na Nową Politykę Śródziemnomorską. Państwa unijne doskonale zdawały sobie sprawę z konieczności współpracy z państwami basenu Morza Śródziemnego, dlatego kilka lat później opracowały program Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego. Pierwszym widocznym rezultatem przyjęcia projektu było zwołanie spotkania przedstawicieli państw UE i krajów południowo- i wschodniośródziemnomorskich na listopad 1995 roku do Barcelony.

Deklaracja barcelońska przyjęta podczas obrad 15 krajów Unii Europejskiej oraz 12 państw regionu śródziemnomorskiego (Turcja, Algieria, Cypr, Egipt, Jordania, Maroko, Liban, Malta, Palestyna, Syria, Tunezja, Izrael), które odbywały się w Barcelonie w dniach 27–28 listopada 1995 roku, była pierwszym ważnym dokumentem w ramach rozpoczętego tzw. Procesu Barcelońskiego. Określano w niej podstawowe cele i normy współdziałania tych krajów....

Podobne wypracowania