Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Normy społeczne - Normy nieformalne i normy formalne - przykłady, opis, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Normy formalne i nieformalne uznawane są przez socjologów za rodzaje norm społecznych. Ich rozróżnienie polega na uznaniu pewnych zasad za oficjalne lub też nie.

Normy formalne to zbiór reguł, które zostały spisane i zaakceptowane przez jakiś naród, grupę, środowisko. Zazwyczaj zostały one stworzone przez wyższą instancję, czasami nawet specjalnie do tego powołaną. Normy formalne mogą mieć kilka źródeł. Do najważniejszych należą: zasady religijne, prawne i moralne. Najistotniejsze w niemal wszystkich kulturach, także i naszej, są normy Dekalogu, Kodeksu karnego czy też konstytucji. Zostały tam zawarte najważniejsze reguły dotyczące ludzkiego postępowania.

Dekalog opiera się na normach religijnych, ale uznaje się go za formalny, ponieważ zasady zostały w nim spisane i przyjęte przez całe chrześcijańskie społeczeństwo. Sprawa ma się tak samo z innymi księgami świętymi – np. Torą i Koranem. Kodeks prawny został stworzony przez państwo i w świetle wszystkich instytucji uznawany jest za zbiór najważniejszych norm. Każdy człowiek żyjący w danym kraju powinien ich przestrzegać. Natomiast konstytucja reguluje wszelkie stosunku państwowe, polityczne, gospodarcze. Normy formalne łączy to, iż zawsze mają one kształt dokumentu,...

Podobne wypracowania