Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Media - Media a edukacja - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Współczesna technologia pozwala na stosowanie nowoczesnych form edukacji. Mamy możliwość uczenia się poprzez najnowsze osiągnięcia cywilizacyjne, dzięki czemu zdobywana przez nas wiedza jest wszechstronna.

Środki masowego przekazu są bardzo cenne w procesie edukacji. Szczególną rolę odgrywa tu Internet. Bardzo często nazywa się go oknem na świat, ponieważ umożliwia szybki i łatwy dostęp do rozmaitych informacji – codziennych i specjalistycznych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę konkretną frazę, a już po chwili otrzymujemy tysiące wyników. To bardzo pomocne w czasie nauki. Dzięki Internetowi dziecko czy też dorosły człowiek mogą codziennie zdobywać nowe informacje, poszerzać swoją wiedzę i odkrywać to, co do tej pory było im nieznane.

W Internecie odnajdujemy również zdjęcia i filmy, stanowią one swoisty środek dydaktyczny. Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tak prostym dostępem do wiedzy i, oczywiście, warto to wykorzystać. Telewizja również spełnia funkcję edukacyjną. Oferta telewizyjna jest naprawdę bogata. Użytkownik ma ogromne możliwości, jeśli chodzi o wybór programów. Filmy przyrodnicze, historyczne, programy dla dzieci, teleturnieje – odpowiadają one na edukacyjne potrzeby telewidzów. Dzięki nim mamy okazję poszerzać swoje doświadczenie, przenieść się w tajemnicze krainy i uzyskiwać nową wiedzę. Także i prasa jest ważna, podobnie jak radio. Środki masowego przekazu w swoisty sposób na nas oddziałują, a także nas edukują. Czytając specjalistyczne artykuły i ciesząc się audycjami radiowymi, poszerzamy swoją wiedzę o świecie.

Mimo tych wszystkich zalet, nie należy zapominać o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą media. Może bowiem okazać się, iż dostęp do informacji jest jednak zbyt łatwy i oczywisty, a człowiek nie musi się już wysilać. Zamiast najpierw otworzyć książkę i poszukać odpowiednich wiadomości, od razu włącza komputer i tam poszukuje odpowiedzi. Nie jest to dobra metoda edukacji, bowiem uczy braku samodzielności i odpowiedzialności za własne czyny. W ofercie telewizyjnej nie brakuje bezwartościowych propozycji, które niczego nas nie nauczą.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby z dystansem podchodzić do wszystkich środków masowego przekazu, ponieważ – z jednej strony – są one darem technologii i cywilizacji, natomiast z drugiej – stanowią zagrożenie i powodują bezkrytyczność i poznawcze lenistwo człowieka.

Podobne wypracowania