Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Media - Media a edukacja - opracowanie

Współczesna technologia pozwala na stosowanie nowoczesnych form edukacji. Mamy możliwość uczenia się poprzez najnowsze osiągnięcia cywilizacyjne, dzięki czemu zdobywana przez nas wiedza jest wszechstronna.

Środki masowego przekazu są bardzo cenne w procesie edukacji. Szczególną rolę odgrywa tu Internet. Bardzo często nazywa się go oknem na świat, ponieważ umożliwia szybki i łatwy dostęp do rozmaitych informacji – codziennych i specjalistycznych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę konkretną frazę, a już po chwili otrzymujemy tysiące wyników. To bardzo pomocne w czasie nauki. Dzięki Internetowi dziecko czy też dorosły człowiek mogą codziennie zdobywać nowe informacje, poszerzać swoją wiedzę i odkrywać to, co do tej pory było im nieznane.

W Internecie odnajdujemy również zdjęcia i filmy, stanowią one swoisty środek dydaktyczny. Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z tak prostym dostępem do wiedzy i, oczywiście, warto to wykorzystać. Telewizja również spełnia funkcję edukacyjną. Oferta telewizyjna jest naprawdę bogata. Użytkownik ma ogromne możliwości, jeśli chodzi o wybór programów. Filmy przyrodnicze, historyczne, programy dla dzieci, teleturnieje – odpowiadają one na edukacyjne potrzeby telewidzów. Dzięki nim mamy okazję poszerzać swoje doświadczenie, przenieść się w tajemnicze krainy i uzyskiwać nową wiedzę. Także i prasa jest ważna, podobnie jak radio. Środki masowego przekazu w swoisty sposób na nas oddziałują, a także nas edukują. Czytając specjalistyczne artykuły i ciesząc się audycjami radiowymi, poszerzamy swoją wiedzę o świecie.

Mimo tych wszystkich zalet, nie należy zapominać o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą media. Może bowiem okazać się, iż dostęp do informacji jest jednak zbyt łatwy i oczywisty, a człowiek nie musi się już wysilać. Zamiast najpierw otworzyć książkę i poszukać odpowiednich wiadomości, od razu włącza komputer i tam poszukuje odpowiedzi. Nie jest to dobra metoda edukacji, bowiem uczy braku samodzielności i odpowiedzialności za własne czyny. W ofercie telewizyjnej nie brakuje bezwartościowych propozycji, które niczego nas nie nauczą.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby z dystansem podchodzić do wszystkich środków masowego przekazu, ponieważ – z jednej strony – są one darem technologii i cywilizacji, natomiast z drugiej – stanowią zagrożenie i powodują bezkrytyczność i poznawcze lenistwo człowieka.

Podobne wypracowania do Media - Media a edukacja - opracowanie