Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Osobowość człowieka - Typologia osobowości wg Hipokratesa - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hipokrates rozróżnił kilka typów osobowości. Uznawał on, iż w zależności od wychowania, środowiska i cech biologicznych ludzie inaczej funkcjonują w świecie i przypisać im można odpowiednie cechy.

Hipokrates wskazał na istnienie czterech typów osobowości: sangwinika, melancholika, choleryka oraz flegmatyka. W znacznym stopniu różnią się one od siebie, reprezentują jednak zestaw podstawowych i najbardziej powszechnych cech oraz sposobów zachowania się.

Sangwinik to typ osobowości, który przez badaczy i psychologów uważany jest za najbardziej stabilny, mało chwiejny. Osobę o takim typie charakteryzuje radosne i bardzo pozytywne podejście do świata. Sangwinik nie lubi się poddawać, jest aktywny poznawczo, można powiedzieć, iż wszędzie go pełna. Uwielbia towarzystwo innych ludzi, zazwyczaj z wzajemnością. Dzięki swojej otwartości i sympatycznemu usposobieniu szybko zdobywa przyjaciół, często pełni wśród nich rolę przywódcy. Charakterystycznymi cechami tego typu osobowości są również: gadatliwość, poczucie beztroski, rozrywkowość.

Melancholik to typ osobowości, który można zaobserwować u ludzi o negatywnym nastawieniu do życia. Do niemal wszystkich spraw podchodzą oni ze swoistym dystansem,...

Podobne wypracowania