Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Osobowość człowieka - Typologia osobowości wg Hipokratesa - opracowanie tematu

Hipokrates rozróżnił kilka typów osobowości. Uznawał on, iż w zależności od wychowania, środowiska i cech biologicznych ludzie inaczej funkcjonują w świecie i przypisać im można odpowiednie cechy.

Hipokrates wskazał na istnienie czterech typów osobowości: sangwinika, melancholika, choleryka oraz flegmatyka. W znacznym stopniu różnią się one od siebie, reprezentują jednak zestaw podstawowych i najbardziej powszechnych cech oraz sposobów zachowania się.

Sangwinik to typ osobowości, który przez badaczy i psychologów uważany jest za najbardziej stabilny, mało chwiejny. Osobę o takim typie charakteryzuje radosne i bardzo pozytywne podejście do świata. Sangwinik nie lubi się poddawać, jest aktywny poznawczo, można powiedzieć, iż wszędzie go pełna. Uwielbia towarzystwo innych ludzi, zazwyczaj z wzajemnością. Dzięki swojej otwartości i sympatycznemu usposobieniu szybko zdobywa przyjaciół, często pełni wśród nich rolę przywódcy. Charakterystycznymi cechami tego typu osobowości są również: gadatliwość, poczucie beztroski, rozrywkowość.

Melancholik to typ osobowości, który można zaobserwować u ludzi o negatywnym nastawieniu do życia. Do niemal wszystkich spraw podchodzą oni ze swoistym dystansem, ale także i lękiem. Melancholik jest zazwyczaj niepewny siebie, otaczających go ludzi, swojej przyszłości. Nie lubi hałasu, nie jest przebojowy, ceni sobie spokój i oddane towarzystwo. Cechuje go także apatia, brak zdecydowania, nie potrafi szybko podejmować decyzji. Należy jednak dodać, iż ten typ osobowości jest najbardziej refleksyjny, skłonny do snucia planów, marzeń.

Choleryk to trzeci typ osobowości wyróżniony przez Hipokratesa. Cechuje go życiowa aktywność i spora nadpobudliwość. Choleryk bardzo silnie przeżywa emocja, bywa agresywny, zdarzają mu się huśtawki nastrojów. Najlepiej czują się w działaniu, szybko podejmuje decyzje. Bywa jednak zaborczy, impulsywny. Zdarza się, że choleryk jest osobą agresywną.

Flegmatyk to typ osobowości kontrastującej z cholerykiem. Jest raczej bierny, mało aktywny, działa powoli, rozważnie. Należy jednak do najbardziej cierpliwych osób, potrafi słuchać innych, poświęcić im czas. Flegmatyka cechuje również ogromna solidność i systematyczność pracy oraz rozsądne podejście do życia.

Podobne wypracowania do Osobowość człowieka - Typologia osobowości wg Hipokratesa - opracowanie tematu