Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Media - Media a komunikacja społeczna - opracowanie

Komunikacja społeczna zakłada istnienie takiej grupy społecznej, w którym najważniejsze będzie wytwarzanie, przekazywanie i modyfikacja informacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami. Komunikacja wewnątrz społeczeństwa rozwija się na wiele sposobów, a jej celem jest kształtowanie postaw.

W dzisiejszym świecie obserwuje się szeroko rozwiniętą komunikację społeczną. Największy wpływ na jej pojawienie się oraz rozwój miały niewątpliwie media. Istnienie nowych technologii pozwoliło ludziom na szybszy i łatwiejszy dostęp do informacji, a także ich swobodne przekazywanie. Poprzez media rozumie się dzisiaj tak zwane środki masowego przekazu, czyli prasę, radio, telewizję i Internet. To właśnie one spowodowały, iż komunikacja jest obecnie bardzo prosta i właściwie w żaden sposób nieograniczona. Ludzie mogą kontaktować się ze sobą w jednym państwie, ale wiemy dobrze o tym, że możliwe jest zawieranie znajomości nawet z obywatelami innych krajów, kultur, kontynentów.

Internet pozwala nie tylko na poznawanie ludzi, ale również na uzyskiwanie informacji z całego świata. Poprzez jedno kliknięcie myszki możemy się przenieść się na inny kontynent, sprawdzić, jaka jest pogoda w Afryce i obejrzeć najnowszy koncert znanej gwiazdy. Bardzo łatwo jest również uzyskać informacje o polityce, gospodarce i handlu. Tak samo działa telewizja i radio. Przekazują one wiadomości istotne dla danej zbiorowości, ale zapewniają też rozrywkę dla mas. Wystarczy spojrzeć na rozmaite czasopisma, jakie dostępne są w naszym kraju. Niektóre z nich poruszają poważne problemy, zajmują się gospodarką, giełdą, polityką i sprawami międzynarodowymi. Jednak inne czasopisma opisują jedynie życie gwiazd i najnowsze afery z kraju. Nie zmienia jednak to faktu, że codziennie atakuje nas masa informacji czy to z prasy, radia czy telewizji.

Media mają ogromny wpływ na komunikację społeczną i jej rozwój. Tak szybkie i skuteczne przekazywanie informacji nie byłoby możliwe, gdyby nie istnienie środków masowego przekazu. Dzięki nim wiemy o wojnach i konfliktach zbrojnych, notowaniach na giełdzie i innych ważnych wydarzeniach z całego globu. Nie należy jednak zapominać, iż media mogą dowolnie modyfikować informacje, a czasami nawet nimi manipulować. Dlatego powinniśmy zachować wobec nich dystans i zdrowy rozsądek.

Podobne wypracowania do Media - Media a komunikacja społeczna - opracowanie