Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo administracyjne - definicja, charakterystyka, działy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawo administracyjne reguluje ogół stosunków pomiędzy instytucjami i organami państwowymi o charakterze administracyjnym i innymi podmiotami społecznymi, zajmującymi się zagadnieniami administracyjnymi. Mówiąc prościej – prawo to określa zasady funkcjonowania wszystkich państwowych instytucji, dotyczy relacji społecznych związanych z działalnością administracyjną.

Prawo administracyjne posiada pewne działy, które zajmują się różnymi aspektami administracji. Wyróżnić można prawo administracyjne ustrojowe, regulujące funkcjonowanie organów publicznych. Prawo administracji materialne zajmuje się z kolei prawami oraz obowiązkami pracowników i obywateli, natomiast prawo procesowe dotyczy postępowania administracyjnego. Niektórzy badacze zauważają też istnienie prawa administracyjnego urzędowego, regulujące działalność pracowników państwowych.

Prawo administracyjne zajmuje się wieloma dziedzinami ludzkiego życia. Jest niezwykle ważne, ponieważ dzięki niemu obywatele poznają zasady funkcjonowania instytucji społecznych i ich pracowników. Dodatkowo, człowiek zapoznając się z ustawami prawa administracyjnego, zdobywa większą wiedzę o swoim państwie, dowiaduje się o obowiązkach i prawach organów...

Podobne wypracowania