Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Życie społeczne - Ekonomiczne podstawy życia społecznego - opracowanie

Istnieją pewne czynniki, zjawiska, które stanowią podstawy życia społecznego. Bez ich wystąpienia nie mogłaby się pojawić żadna grupa społeczna, ponieważ właśnie od tych czynników zależy rozwój społeczeństwa.

Niezwykle ważne są podstawy ekonomiczne, które poniekąd można też nazwać gospodarczymi. Dotyczą one szeroko pojętego funkcjonowania danego kraju, co ma ogromny wpływ na życie społeczne. Bardzo istotnym czynnikiem jest sposób zagospodarowania terenu geograficznego. Ludzie na całym świecie różnie kształtują otaczające ich środowisko, czerpią z jego zasobów, korzystają z dobrodziejstw. Wystarczy porównać ze sobą kilka państw, a od razu zauważymy różnicę. Na wsiach ludzie przede wszystkim uprawiają rolę i hodują zwierzęta, zagospodarowali oni otaczający ich teren tak, aby służył ich potrzebom. Natomiast w wielkich miastach człowiek żyje wśród kin, teatrów i galerii handlowych – to oczywiście również odpowiada ich pragnieniom.

To, w jaki sposób człowiek kształtuje sobie teren geograficzny ma ogromny wpływ na życie społeczne, ponieważ w znaczący sposób narzuca rodzaj kontaktów, współpracy i wzajemnych relacji. Z tym aspektem wiąże się bezpośrednio zagadnienie organizacji pracy. W różnych grupach społecznych praca wygląda inaczej. Na niektórych terenach funkcjonują ogromne fabryki, przetwórnie i firmy, gdzie indziej zaś ludzie pracują tylko na siebie i swoją rodzinę, w niewielkich gospodarstwach.

Warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób kształtują się relacje międzyludzkie w różnych grupach społecznych. W dużych miastach mało jest czasu na spokój, przyjaźnie i beztroskę. Ludzie w małych miasteczkach, osiedlach są ze sobą bardziej związani, a wynika to z większej ilości wolnego czasu. Do podstaw ekonomicznych socjologowie zaliczają także funkcjonowanie w danej grupie maszyn i narzędzi, a co się z tym wiąże – również zagadnienie rozmaitych form własności.

Ekonomiczne podstawy życia społecznego są niezwykle ważne, ponieważ to właśnie one determinują je i decydują o jego rozwoju. Zagospodarowanie terenu, czerpanie z jego zasobów i kształtowanie życia na swoje potrzeby – wszystko to ma niezwykły wpływ na powstanie środowiska społecznego. Powstaje ono bowiem w określonych warunkach, a ekonomiczne podstawy stanowią jego fundamenty.

Podobne wypracowania do Życie społeczne - Ekonomiczne podstawy życia społecznego - opracowanie