Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

ONZ - Deklaracja Milenijna - geneza, postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Organizacja Narodów Zjednoczonych została powołana 24 października 1945 roku w celu zabezpieczenia pokoju i bezpieczeństwa, współpracy między państwami oraz zabezpieczenia przestrzegania praw człowieka. Organizacja wydała szereg dokumentów regulujących stosunki gospodarcze, polityczne, kulturalne czy humanitarne. 

Jednym z najdonioślejszych aktów wydanych przez ONZ była tzw. Deklaracja Milenijna Narodów Zjednoczonych wydana 8 września 2000 roku. Dokument został uchwalony na 55 Specjalnej Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ odbywającej się w dniach 6–8 września 2000 roku na Szczycie Milenijnym. Głównym twórcą koncepcji Deklaracji był Sekretarz Generalny ONZ Kofi Annan, który stworzył, będący podstawą dla Deklaracji, raport „My ludy: rola Narodów Zjednoczonych w Dwudziestym Pierwszym wieku”. 

Deklaracja Milenijna wyznacza podstawowe cele i strategię działania Organizacji Narodów Zjednoczonych u progu XXI wieku. Zasadniczo dokument dzieli się na osiem części dotyczących sposobów realizacji zadań z konkretnego obszaru działań: 1. Wartości i założenia, 2. Pokój, bezpieczeństwo i rozbrojenie, 3. Rozwój gospodarczo-społeczny i eliminacja ubóstwa,...

Podobne wypracowania