Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sierra Leone - wojna domowa w Sierra Leone - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W 1958 roku Sierra Leone uzyskało status autonomii, a 27 kwietnia 1961 roku proklamowało niepodległość. Premierem został lider Partii Ludowej, Milton Margai. Dziesięć lat później ustrój państwa został zmieniony na republikę, wówczas prezydentem został Siaka Stevens, który szybko zaprowadził rządy dyktatorskie – zlikwidował system wielopartyjny i przyczynił się do powstania poważnego kryzysu ekonomicznego kraju. 

Stevens zrezygnował z władzy dopiero w 1985 roku. Rozpisano wybory na prezydenta, jednak w praktyce były one sfałszowane przez ustępującego dyktatora. Nową głową państwa obrano generała Josepha Saidu Momoha. Z każdym rokiem stosunki w kraju stawały się coraz bardziej napięte – szerzyła się korupcja, a prawdziwą plagą okazał się nielegalny handel diamentami. 

Niebawem pogorszyły się także stosunki z sąsiadującą Liberią, a to za sprawą zarzutu udzielania cichego poparcia liberyjskiej opozycji, która prowadziła wojnę z własnym rządem. Wobec zagrożenia konfliktem z władzami Liberii Momoh zaczął zwalczać partyzantkę Charlesa Taylora i poparł nowe władze liberyjskie powołane przez ECOWAS. W takiej sytuacji Taylor zdecydował się na odwet na Sierra Leone, zaczął tworzyć opozycyjne oddziały najemników,...

Podobne wypracowania