Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Społeczeństwo sieciowe - definicja, cechy, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Społeczeństwo sieciowe uznaje się za jeden z rodzajów społeczeństwa informacyjnego. Zakłada się, iż w tym typie społeczeństwa najważniejszą rolę pełni sieć relacji i międzyludzkich powiązań. 

Powstanie społeczeństwa sieciowego jest ściśle związane z rozwojem gospodarki, ale przede wszystkim nowych technologii, takich jak telefony komórkowe, komputery oraz Internet. Zmiany, które wytworzyły się w dobie kapitalizmu i powszechnej informatyzacji miały ogromny wpływ na rozwój i przeobrażenia społeczeństw. Członkowie różnych grup społecznych uzyskali szerszy dostęp nie tylko do nowych dziedzin nauki, informacji, ale również do organizacji, stowarzyszeń, klubów. Umożliwiło to powstanie nowego typu relacji. Opierają się one na niekończących się sieciach interakcji z innymi członkami grup. Bardzo istotne jest to, iż ludzie swobodnie i dowolnie wybierają swoich towarzyszy. Nikt nie narzuca im zawierania znajomości, nie kontroluje związków, nie wpływa na życie osobiste. O relacjach decyduje się indywidualnie, stosując osobiste kryteria. 

Socjologowie zwracają uwagę na ogromną ilość znajomości, którymi mogą poszczycić się członkowie społeczeństwa sieciowego. Relacje takie kształtowane są zazwyczaj...

Podobne wypracowania