Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kolumbia - wojna domowa w Kolumbii - opracowanie

Kolumbia w XX wieku wstrząsana była przez liczne walki zbrojne. Szczególnie krwawo na kartach historii zapisała się druga połowa tegoż stulecia. Po II wojnie światowej sytuacja w kraju stale się pogarszała – brak reformy rolnej, ogromne nierówności społeczne oraz ubóstwo znacznej części obywateli były przyczyną licznych buntów ludności. Na prowincji ludność wiejska zaczęła tworzyć różnego rodzaju bandy i grupy zbrojne, które częstokroć atakowały latyfundystów. 

Kryzys ekonomiczny potęgowała dodatkowo tocząca się od wielu lat rywalizacja stronnictw: konserwatywnego i liberalnego. Eskalacja konfliktu wewnętrznego osiągnęła swój punkt kulminacyjny 9 kwietnia 1948 roku, kiedy to podczas zgromadzenia w Bogocie zastrzelono kandydata na prezydenta z ramienia stronnictwa liberalnego, Jorge Eliécera Gaitána. 

Zabójstwo przywódcy Partii Liberalnej zapoczątkowało wojnę domową, która trwała przez kolejne dziesięć lat. Tłum zgromadzony na wiecu wzniecił rozruchy na ogromną skalę. Dopuszczano się podpaleń (spalono niemal całe śródmieście i część pozostałych dzielnic), dewastacji mienia, ataków na zagraniczne ambasady, a nawet zburzenia gmachów władz...

Podobne wypracowania