Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Klara - życiorys, patronat

Święta Klara urodziła się w 1193 lub 1194 roku. Przyszła na świat w Asyżu. Wychowywała się w rodzinie Favarone Offreduccio i Ortolany. W domu rodzinnym otrzymała wzorowe wychowanie. Od najmłodszych lat Klara była bardzo pobożna. Największą inspirację w jej życiu stanowił Franciszek z Asyżu. Kobieta podziwiała go za gorliwą wiarę i niespotykaną wytrwałość religijną.

W roku 1212 postanowiła rozpocząć ascetyczne, ubogie życie. Przez cały czas wzorowała się na wspomnianym już św. Franciszku. W między czasie wstąpiła do klasztoru w San Damiano. Znajdował się on w rodzinnym mieście Klary, Asyżu. Siostra prowadziła bardzo szczególny tryb życia – wystrzegała się wszelkich dóbr, stawiała na skromność i podstawowe potrzeby, była odporna na pokusy, starała się żyć spokojnie i uczciwie. Jej gorliwa wiara stanowiła wzór dla innych kobiet; co ważne – nie tylko młodych. Coraz więcej chrześcijanek oddawało się pod opiekę siostry Klary. Nawet matka kobiety, Ortolana, przystąpiła do wspólnoty własnej córki. Powoli zaczęła się kształtować wspólnota sióstr pod przewodnictwem Klary.

Do najbardziej znanych chrześcijanek, które wstąpiły do zgromadzenia prowadzonego przez Klarę, należały między innymi święta Agnieszka oraz święta Beatrycze. Franciszek z Asyżu był pod ogromnym wrażeniem działalności siostry, co dla niej z kolei stanowiła największy komplement. W roku 1215 Franciszek ustanowił Klarę opatką jej wspólnoty. Jakiś czas później siostry działające pod przywództwem Klary zostały nazwane klaryskami. Członkinie zgromadzenia prowadziły nadal ascetyczny tryb życia i skupiały się przede wszystkim na modlitwie. Zakon uzyskał nawet poparcie papieża, Innocentego IV. Duchowny osobiście udzielił Klarze pochwały. Do końca życia Klara prowadziła działalność religijną, zakładała nowe klasztory i domy sióstr. Zmarła w roku 1253 w swoim rodzinnym mieście, Asyżu.

Święta Klara została kanonizowana już w roku 1255. Proces kanonizacji rozpoczął wspomniany już papież Innocenty, a dokończył go Aleksander IV. Kult św. Klary rozpoczął się bardzo szybko i trwa po dzisiejszy dzień. W kościele katolickim wspomnienie jej życia przypada na 11 sierpnia. Natomiast siostry klaryski obchodzą jeszcze 23 września wspomnienie odnalezienia ciała Klary. W ikonografii religijnej święta przedstawiana jest w habicie obwiązanym sznurami, które symbolizują czystość i dziewictwo. W dłoni święta Klara trzyma lilię, lampę lub też monstrancję.

Podobne wypracowania do Św. Klara - życiorys, patronat