Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Klara - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Klara urodziła się w 1193 lub 1194 roku. Przyszła na świat w Asyżu. Wychowywała się w rodzinie Favarone Offreduccio i Ortolany. W domu rodzinnym otrzymała wzorowe wychowanie. Od najmłodszych lat Klara była bardzo pobożna. Największą inspirację w jej życiu stanowił Franciszek z Asyżu. Kobieta podziwiała go za gorliwą wiarę i niespotykaną wytrwałość religijną.

W roku 1212 postanowiła rozpocząć ascetyczne, ubogie życie. Przez cały czas wzorowała się na wspomnianym już św. Franciszku. W między czasie wstąpiła do klasztoru w San Damiano. Znajdował się on w rodzinnym mieście Klary, Asyżu. Siostra prowadziła bardzo szczególny tryb życia – wystrzegała się wszelkich dóbr, stawiała na skromność i podstawowe potrzeby, była odporna na pokusy, starała się żyć spokojnie i uczciwie. Jej gorliwa wiara stanowiła wzór dla innych kobiet; co ważne – nie tylko młodych. Coraz więcej chrześcijanek oddawało się pod opiekę siostry Klary. Nawet matka kobiety, Ortolana, przystąpiła do wspólnoty własnej córki. Powoli zaczęła się kształtować wspólnota sióstr pod przewodnictwem Klary.

Do najbardziej znanych chrześcijanek, które wstąpiły do zgromadzenia prowadzonego przez Klarę, należały między innymi święta Agnieszka oraz...

Podobne wypracowania