Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Kornelia - życiorys, patronat

O św. Kornelii badacze kościoła i tradycji religijnej wiedzą naprawdę niewiele. Bowiem w oficjalnym spisie świętych i błogosławionych (Martyrologium Rzymskie) pojawia się jedynie bogaty opis życia świętego Korneliusza, natomiast kobieta zostaje tylko wspomniana.

Prawdopodobnie święta Kornelia żyła w wieku III lub III naszej ery. Pochodziła ze znanego i bogatego rodu. Świadectwem tego jest imię noszone przez kobietę. Cornelius było imieniem rodowym, a swoją genezę bierze od pola uprawnego w Tusculum. Jak podają źródła historyczne, imiona wywodzące się z rodu Cornelius, zazwyczaj nadawane były członkom bogatych i znamienitych rodzin. Dlatego też przypuszcza się, iż święta Kornelia pochodziła z takiej rodziny. Święta Kornelia urodziła się na ternach dzisiejszej Afryki, a mianowicie – w Tunezji. Nie wiadomo jednak, czy tam spędziła całe swoje życie, czy też podróżowała i zmieniała miejsce zamieszkania.

Oficjalna martyrologia uznaje świętą Kornelię za męczenniczkę. Kobieta była osobą bardzo pobożną i gorliwie wierzącą. Mimo trudnej sytuacji politycznej i społecznej, Kornelia nigdy nie wyparła się swojej miłości do Boga. Kolejno panujący władcy nie pozwalali na oddawanie czci nikomu poza greckimi i rzymskimi bóstwami, dlatego każdy wyznawca Jezusa Chrystusa był prześladowany przez urzędników państwowych. Badacze nie potrafili ustalić, w jaki sposób zginęła święta Kornelia, wiadomo jednak, iż poddawano ją licznym torturom, a kobieta zginęła śmiercią męczeńską. Właśnie z tego powodu została uznana na świętą, ponieważ nawet w tak trudnych chwilach nie wyparła się wiary w jedynego Boga.

W tradycji Kościoła katolickiego wspomnienie życia i śmierci męczeńskiej Kornelii ma miejsce 31 marca każdego roku. Uznaje się też, iż święta Kornelia jest dzisiaj patronką wszystkich męczenników. Warto dodać, że coraz więcej młodych dziewcząt wybiera na bierzmowanie imię Kornelia i pragnie, aby ta święta była ich patronką i sprawowała nad nimi opiekę. Może badacze na nowo zaczną analizować życie tej świętej, a wszyscy chrześcijanie otrzymają o niej więcej informacji.

Podobne wypracowania do Św. Kornelia - życiorys, patronat