Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Hubert - życiorys, patronat

Święty Hubert urodził się w roku 655. Przyszedł na świat w Gaskonii. Pochodził ze znanego i bogatego rodu Merowingów.

W domu rodzinnym mały Hubert otrzymał staranne wychowanie. Szczególną wagę przykładał ojciec Huberta do nauki łowiectwa i polowania. Od najmłodszych lat chłopiec towarzyszył ojcu w wyprawach do lasu. Legenda głosi, iż w wieku czternastu lat przyszły święty miał podobno uratować życie ojca, który został napadnięty przez dzikie zwierzę. Kiedy mężczyzna dorósł, udał się do Frankonii i zamieszkał na tamtejszym dworze. Wkrótce potem poślubił córkę sławnego tam Pepina. Młodzi małżonkowie doczekali się syna, Floriberta.

Mimo założenia rodziny, Hubert nie przestał zajmować się swoją pasją – polowaniem. Prowadził ponoć hulaszczy tryb życia i całkowicie oddawał się zabijaniu zwierząt. Pewnego dnia, kiedy samotnie wybrał się do lasu, ujrzał jelenie z krzyżem. Wtedy też miał przemówić do niego Bóg. Pan ostrzegł go i nakazał zmianę trybu życia. Tamto wydarzenie okazało się przełomowe dla młodego mężczyzny. Zgodnie z rozkazem Boga, Hubert udał się na nauki do biskupa Lamberta. Razem z nim studiował pisma religijne i pogłębiał wiarę. Kilka lat później sam został biskupem. Hubert jako duchowny był bardzo sumienny i przekonujący. Wyruszał do najmniejszych i odległych wiosek, nauczał ludzi i przekazywał im naukę Chrystusa. Pod koniec życia bardzo się rozchorował, ale mimo to – nadal nauczał ludzi i wspierał ich w duchowym rozwoju. Legenda głosi, iż przed samą śmiercią wygłosił do swoich współtowarzyszy mowę, w której poprosił, aby pozwolili mu już odejść do Pana, jednocześnie – aby nigdy nie zapomnieli o swoim przeznaczeniu i odpowiedniej drodze.

Święty Hubert zmarł 30 maja 727 roku. Został pochowany w kościele św. Piotra w mieście Liege. Bardzo szybko, bo już po kilku latach, mężczyznę uznano za świętego. Wierni odwiedzali jego grób i wznosili do Huberta modlitwy z prośbą o wstawiennictwo u Pana. Święty ten został patronem myśliwych, łowczych, leśników, strzelców oraz sportowców. W roku 1993 został ustanowiony Order Świętego Huberta, przyznawany za szczególne zasługi łowieckie i myśliwskie. Wspomnienie życia świętego przypada na dzień 3 listopada. W ikonografii religijnej święty Hubert zazwyczaj przedstawiany jest w czasie polowania, napotykający jelenia z krzyżem pomiędzy rogami.

Podobne wypracowania do Św. Hubert - życiorys, patronat