Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Życie społeczne - Wpływ kultury na życie społeczne - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wpływ kultury na życie społeczne jest naprawdę ogromny. Można powiedzieć nawet, iż bez kultury nie byłoby życia społecznego. Okazuje się jednak, że także kultura nie mogłaby istnieć bez pewnych uwarunkowań społecznych.

Już w prehistorycznych czasach pierwszy człowiek żył wśród swoich bliskich. Razem z nimi zamieszkiwał jaskinie, polował, wychowywał dzieci, poszukiwań schronienia, wytwarzał narzędzia. Właśnie wtedy nastąpiła swoista rewolucja, która była początkiem kultury.

Kulturę definiuje się ją jako całość dorobku ludzkiego, tradycje, normy i wszystkie jej wytwory. Zatem pierwszy człowiek tworząc narzędzia, ustanawiając reguły polowania i uprawy pól, dał początek kulturze. Należy jednak pamiętać, iż ludzie prehistoryczni, jak już zostało to wspomniane, żyli w pewnej zbiorowości. Jedna osoba nie byłaby w stanie wytworzyć kultury, a tym bardziej jej przekazać. Widzimy zatem, że kultura powstała dopiero wówczas, gdy ludzie zaczęli łączyć się w większe całostki – grupy społeczne.

Kultura miała ogromny wpływ na społeczeństwo, szczególnie zaś na jego rozwój. Kiedy bowiem zbudowano domy, odkryto, w jaki sposób hodować zwierzęta i sadzić rośliny, ludzie mogli bardziej skupić się na tworzeniu więzi i życiu rodzinnym....

Podobne wypracowania