Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nikaragua - wojna domowa w Nikaragui - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Od lat 30-tych aż do 1979 roku rządy w Nikaragui sprawowała rodzina Somozów. Pierwszy z dyktatorów, Anastasio Somoza Garcia, objął władzę w wyniku zamachu stanu zorganizowanego w grudniu 1936 roku. Rok później doszło do sfałszowania wyborów, dzięki czemu utrzymał swoje panowanie. 

Somoza znany był przede wszystkim jako pogromca ruchu narodowo-emancypacyjnego dowodzonego przez Augusta Cezara Sandino, który występował przeciwko dominacji amerykańskiej w Nikaragui. Zamordowanie przywódcy powstańców (1934) przyczyniło się do powstania legendy tego bohatera narodowego. Będą do niej odwoływali się późniejsi działacze. Wieloletnie panowanie Anastasia Somozy przyniosło przede wszystkim wyeliminowanie opozycji z życia politycznego, cofnięcie swobód obywatelskich, nielegalne przejęcie zarządu nad głównymi sektorami gospodarki przez rodzinę dyktatora, a także skupienie w jego ręku znacznych terenów państwa – Somozowie wykupili niemal 25% ziemi w Nikaragui. 

W 1956 roku dotychczasowa głowa państwa została zamordowana, wówczas władza przeszła kolejno w ręce jego synów Luisa i Anastasia. Z biegiem lat wyłaniała się coraz silniejsza opozycja. Jej trzon stanowił powstały...

Podobne wypracowania