Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sudan - Konflikt w Sudanie - przebieg. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przyczyną konfliktu w Sudanie jest fakt, że północ i południe kraju w wyraźny sposób różnią się między sobą pod względem etnicznym i wyznaniowym. O ile w północnej części znaczną przewagę stanowią Arabowie, którzy wyznają islam, to południe zamieszkują plemiona chrześcijańskie oraz pogańskie. W czasach kolonialnych podział ten był utrzymywany – Wielka Brytania wprowadziła dwie osobne administracje tych obszarów. W połowie XX wieku, ulegając presji Arabów, Wielka Brytania scaliła obie części Sudanu.

Konflikt rozpoczął się w 1955 r. powstaniem żołnierzy z południa i trwał, z pewnymi okresami pokoju lub wyciszenia, do lat dwutysięcznych. W czasie trwania konfliktu śmierć poniosło ponad 2 miliony mieszkańców Sudanu, a ponad 4,5 miliona zostało przesiedlonych lub emigrowało.

Powstanie wojskowych z południa, jakie wybuchło w 1955 r., nabrało siły w latach 60., kiedy to powstała na południu zorganizowana formacja zbrojna Anya-Nya, która nie tylko uzyskała broń z sąsiedniego Konga, ale także wsparcie Izraela, tradycyjnie opowiadającego się przeciwko Arabom. Ten etap wojny został zakończony w 1972 r. w wyniku porozumienia między rządem północy i Ruchem Wyzwolenia Południowego Sudanu. Porozumienie to...

Podobne wypracowania