Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System dwublokowy - definicja, cechy, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

System dwublokowy jest jednym z rodzajów systemu partyjnego. Zakłada on istnienie tak zwanych dwóch bloków politycznych, wokół których skupiają się partie i ugrupowania. 

System ten obserwuje się w państwach demokratycznych. Może w nich działać nawet kilka partii o zupełnie odmiennych poglądach społecznych i politycznych. Oscylują one jednak wokół dwóch biegunów. Oznacza to, iż większość partii funkcjonujących w danym kraju można (ze względu na poglądy polityczne i program) przyporządkować do dwóch różnych bloków, na przykład prawica i lewica, liberalizm i konserwatyzm. W ten sposób najważniejsze siły polityczne zostają skupione w dwóch biegunach. Nie jest zawsze tak, że partie z jednego bloku we wszystkim się zgadzają i mają wspólne cele, obserwuje się jednak liczne ich związki i elementy je łączące. 

Można powiedzieć, iż sytuacja w państwie z panującym systemem dwublokowym jest względnie ustabilizowana. Obywatele dzielą swoją sympatię wyborczą pomiędzy dwa najważniejsze kręgi, kierując się własnymi doświadczeniami i potrzebami. Arena polityczna w takim kraju podzielona jest na dwie części, bloki, które ze sobą rywalizują. 

Należy...

Podobne wypracowania