Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System dwuipółpartyjny - definicja, cechy, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

System dwuipółpartyjny jest jednym z rodzajów systemu partyjnego, jakie można zaobserwować w funkcjonujących systemach politycznych. Zakłada on istnienie dwóch przodujących partii oraz jednej pomocniczej. Nazwa dwuipółpartyjny oznacza, iż trzecia partia ma niewielkie znaczenie polityczne i występuje jedynie w roli sojusznika oraz wspólnika. 

System taki występuje w państwach demokratycznych. Opinie i sympatie wyborców są jednak w nich podzielone. Nie ma jednej partii, która zdobyłaby podczas wyborów wszystkie mandaty. W praktyce oznacza to, iż żadna z partii nie byłaby w stanie samodzielnie sprawować władzy. Jednocześnie obserwuje się działanie dwóch najważniejszych ugrupowań, które cieszą się największą sympatią. Można powiedzieć, iż głosy wyborców rozkładają się pomiędzy dwoma partiami względnie równomiernie. Ale, jak już zostało to podkreślone, żadna z nich nie uzyskałaby pełni władzy. Należy również dodać, iż zazwyczaj dwie najbardziej istotne w danym państwie partie są ze sobą w nieustannym konflikcie. Często mają odmienny światopogląd polityczny, wyznaczyły sobie różne cele, zamierzają podjąć inne środki i narzędzia do ich realizacji. Stanowi to przyczynę nieporozumień. 

Aby...

Podobne wypracowania