Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System wielopartyjny - definicja, cechy, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

System wielopartyjny to jeden z rodzajów systemu partyjnego. Zakłada on istnienie więcej niż dwóch partii politycznych, które rywalizują ze sobą o władzę. 

System ten obserwuje się w państwach demokratycznych, gdzie obywatele mogą swobodnie tworzyć rozmaite ugrupowania i zrzeszać się w partie oparte na wspólnej ideologii oraz poglądach. Wielopartyjność oznacza działanie kilku partii w tym samym czasie na arenie politycznej. Mogą one reprezentować zupełnie odmienne stanowiska światopoglądowe, każda z nich przygotowuje własny program wyborczy. Ugrupowania te starują w wyborach i od obywateli zależy dalszy ich los. Zazwyczaj bywa tak, iż jedna partia nie jest zdolna do samodzielnego powołania nowego rządu, nawet w wypadku, gdy zdobyła większość głosów i mandatów. 

Dlatego też w systemie wielopartyjnym dochodzi zwykle do zawarcia tak zwanej koalicji, czyli swoistego porozumienia, sojuszu między ugrupowaniami. Czasami sojusz taki obejmuje tylko dwie partie, ale równie dobrze może być ich więcej. Dopiero koalicja pozwala na stworzenie rządu i realne sprawowanie władzy. 

Należy pamiętać, iż partie, które nie uzyskały zbyt dużej liczby mandatów i nie weszły do koalicji, nadal kontynuują...

Podobne wypracowania