Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Białoruś - Unia Europejska - charakterystyka wzajemnych stosunków. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Republika Białorusi od 1991 roku jest niepodległym państwem. Wcześniej, przez setki lat, Białoruś znajdowała się pod wpływem Rosji lub Polski, zaś w wieku XX Białoruś, jako Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka, była jednym z krajów związkowych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR).

Po uzyskaniu niepodległości, przez kilka lat Białoruś pozostawała w bardzo ciepłych stosunkach z Unią Europejską. Do 1995 r. Unia Europejska udzieliła Białorusi znaczną pomoc finansową i administracyjną, a w samym 1995 r. Unia i Białoruś podpisały układ o partnerstwie i współpracy. Układ ten nie wszedł jednak w całości w życie (zawieszono działanie przepisów dotyczących wymiany handlowej oraz pomocy technicznej udzielanej Białorusi przez UE) ze względu na dojście do władzy Aleksandra Łukaszenki, którego kolejne posunięcia ograniczały młodą białoruską demokrację. Łukaszenka krótko po swojej elekcji doprowadził do zmian białoruskiej konstytucji – zmiany te dotyczyły nie tylko wzmocnienia władzy prezydenta, ale także w znacznym stopniu ograniczały media. W reakcji na działania Łukaszenki Unia Europejska zawiesiła kontakty z Białorusią na poziomie ministerialnym.

Ważnym dla relacji UE-Białoruś rokiem był 1998 r. – Białoruś...

Podobne wypracowania