Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Muammar Kadafi - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Muammar Kadafi urodził się w 1942 r. w beduińskiej rodzinie (jego ojciec był hodowcą wielbłądów) na Cyrenajce. Kadafi uczył się początkowo się historii na uczelni w Bengazi, którą jednak porzucił po roku na rzecz Akademii Wojskowej. W czasie studiów wyjechał do Anglii, odmówił jednak odwiedzenia Londynu – Kadafi twierdził, że kraje zachodu pogrążone są w „praktycznym materializmie i pornografii”.

Już w czasie nauki w szkole średniej Kadafi zaangażował się w działalność polityczną – pozostawał wówczas (i jeszcze długo później) pod wpływem egipskiego przywódcy Gamala Nasera. Poglądy Nasera, szczególnie te dotyczące idei panarabizmu, okazały się dla młodego pułkownika Kadafiego podwaliną dla budowy własnych poglądów, ewoluujących przez kolejne dziesięciolecia sprawowania władzy w Libii.

Władzę w Libii Kadafi uzyskał 1 września 1969 roku w wyniku przejęcia władzy przez Związek Wolnych Oficerów – Kadafi był przywódcą Związku. Dotychczas panujący prozachodni król Idris został odsunięty od władzy, a dotychczasową monarchię Kadafi proklamował republiką.

Po przejęciu władzy w państwie Kadafi rozpoczął wprowadzanie reform w duchu islamu, w 1971 r. do kodeksu...

Podobne wypracowania