Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System partii hegemonicznej - definicja, cechy, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

System hegemoniczny jest jednym z systemów partyjnych. Zakłada istnienie jednej, sprawującej władzę partii, natomiast inne działające w państwie są tylko jej sojusznikami. 

W krajach o systemie partii hegemonicznej głównym celem działania jest stworzenie pozorów pluralizmu politycznego. Oznacza to, iż oficjalnie i legalnie może działać nawet kilka ugrupowań. Zawsze jednak istnieje jedna partia, tak zwana hegemoniczna. Hegemonia z języka greckiego oznacza przywództwo, przewyższającą siłę i przewodnictwo. Taki charakter ma właśnie władza w omawianym systemie. Można powiedzieć, iż ugrupowanie hegemoniczne całkowicie podporządkowało sobie inne partie. 

Na mocy najważniejszego dokumentu w państwie, czyli konstytucji lub też innej umowy politycznej, tylko jedna partia otrzymuje bezpośrednią władzę i staje się przewodnikiem innych. Partia ta wyznacza sobie pewne cele, posiada określone założenia, program polityczny, kieruje się odpowiadającą jej ideologią. Bardzo ważne jest, iż wszystkie inne funkcjonujące w państwie ugrupowania także muszą przyjąć zatwierdzony przez hegemoniczne ugrupowanie program. Jest to podstawowy warunek istnienia. W taki oto sposób partia główna zyskuje swoich sojuszników, którzy...

Podobne wypracowania