Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Egipt - Konflikt w Egipcie 2011 - przyczyny, przebieg. Opracowanie

Konflikt, jaki wybuchł w Egipcie w styczniu 2011 r., nie był czymś wyjątkowym na tle innych krajów arabskich. Na przełomie lat 2010 i 2011 mieliśmy bowiem w krajach arabskich do czynienia ze zjawiskiem określanym nieraz jako „arabska wiosna ludów”.

Ludność wielu krajów arabskich – były to m.in. Tunezja, Egipt, Algieria, Jordania, Jemen, Libia, Arabia Saudyjska – w masowych protestach wyrażała swoje niezadowolenie z warunków życia, potęgowane przez bezrobocie i rosnące ceny żywności. Krytyce poddawane były także korupcja i nepotyzm (faworyzowanie członków rodziny i znajomych podczas obsadzaniu urzędów i w dostępie do różnego rodzaju przywilejów), również wszelkie inne ograniczenia nakładane na społeczeństwo przez autorytarną władzę.

Do wybuchu protestów mieszkańców Egiptu doszło 25 stycznie 2011 roku – Egipcjanie w masowych protestach na ulicach głównych miast żądali ustąpienia z urzędu prezydenta Hosniego Mubaraka (Mubarak pełnił funkcję prezydenta Egiptu nieprzerwanie od 1981 roku). Masowe protesty w Egipcie spowodowały śmierć około trzystu osób. W odpowiedzi na żądania Egipcjan prezydent zdymisjonował dotychczasowy rząd i powołał nowy gabinet pod przywództwem Ahmada Szafika. Co więcej, słysząc żądania dotyczące jego dymisji, prezydent Mubarak podjął decyzję o niekandydowaniu w kolejnych wyborach prezydenckich (wrzesień 2011 r.) i mianował także wiceprezydenta – Omara Suleimana (urząd wiceprezydenta pozostawał wolny od momentu przejęcia władzy przez Mubaraka). Dokonane zmiany osobowe u szczytów władzy nie rozładowały jednak napięcia.

Kilkanaście dni po rozpoczęciu protestów prezydent Mubarak poinformował protestujących o przeniesieniu części własnych kompetencji na Omara Suleimana, zaś 11 lutego 2011 roku wiceprezydent ogłosił rezygnację Mubaraka z urzędu prezydenckiego. Władzę w Egipcie przejęła wówczas Najwyższa Rada Sił Zbrojnych, na czele z Mohamedem Husseinem Tantawi (ministrem obrony i szefem sił zbrojnych).

Hosni ze swoją rodziną opuścił pałac prezydencki i udał się do swojej rezydencji. W kwietniu Hosni Mubarak wraz z synami został aresztowany na ponad dwa tygodnie. Prokuratura zakazała Mubarakowi opuszczanie kraju, zamrożono także jego konta bankowe.

W czasie protestów w Egipcie dochodziło do starć z policją (policja brutalnymi sposobami próbowała poradzić sobie z protestującymi), co więcej – wśród protestujących zdarzały się także akty samospalenia.

Podobne wypracowania do Egipt - Konflikt w Egipcie 2011 - przyczyny, przebieg. Opracowanie