Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arabia Saudyjska a USA - charakterystyka stosunków między państwami

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stosunki Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych wzbudzają liczne kontrowersje, które zostały wywołane atakiem terrorystycznym na World Trade Center we wrześniu 2001 roku – przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden oraz kilku z zamachowców byli z pochodzenia Saudyjczykami. Nie zmieniło to jednak ciepłych relacji między Arabią a Stanami – można domyślać się, że kluczową rolę w tej relacji odgrywają bogate saudyjskie zasoby ropy naftowej.

Zbliżenie amerykańsko-saudyjskie rozpoczęło się w czasach administracji prezydenta USA Ronalda Reagana, w latach 80. Sytuacja na Bliskim Wschodzie rysowała się wówczas niekorzystnie dla Amerykanów – w Afganistanie trwała interwencja wojsk radzieckich, natomiast w Iranie władzę przejmował ajatollah Chomeini, doprowadzając do radykalizacji nastrojów antyamerykańskich. Prezydent Reagan szukał wówczas bogatego sojusznika – i znalazł go w postaci właśnie sannickiej Arabii Saudyjskiej. Wspólne interesy (przeciwstawienie się ekspansji ateistycznej Armii Czerwonej w Afganistanie i uspokojenie szyitów Chomeiniego w Iranie) doprowadziły do zbliżenia między politykami Stanów Zjednoczonych i książętami Arabii Saudyjskiej.

Współpraca między Stanami...

Podobne wypracowania