Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irak - Konflikt w Iraku - przebieg. Wojna w Iraku (2003)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt w Iraku, a w właściwie operacja o kryptonimie „Iracka Wolność” rozpoczęła się w marcu 2003 roku. Jako jej przyczyny podaje się oficjalnie najczęściej: chęć wzięcia odwetu przez USA na ekstremistach islamskich za ataki na World Trade Center z 2011 r., a także zamiar wyzwolenia ludności Iraku spod jarzma dyktatorskich rządów Saddama Husajna, łąmiącego wszelkie możliwe prawa człowieka i obywatela. Inny - deklarowany - cel to przewidywanie, iż na terenie Iraku znajduje się broń masowego rażenia.

Sprzymierzone wojska Stanów Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Polski wraz ze wsparciem Danii i Hiszpanii przekroczyły granice Iraku 21 marca 2003. Dzień wcześniej rozpoczęło się bombardowanie stolicy Iraku – Bagdadu.

Operacja obalenia reżimu Saddama Husajna trwała stosunkowo krótko – niecałe trzy tygodnie później, 9 kwietnia, doszło do symbolicznego obalenia pomnika Saddama Husajna w centrum Bagdadu. Sam Saddam Husajn został odnaleziony i pojmany 13 grudnia 2003 roku.

Po zajęciu Iraku przez wojska aliantów, państwo zostało podzielone na cztery strefy okupacyjne – dwie amerykańskie, brytyjską i polską, główną władzę w kraju mieli jednak nadal sprawować Irakijczycy. 13 lipca powołano...

Podobne wypracowania