Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System dwupartyjny - zalety i wady. Zalety i wady systemu dwupartyjnego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

System dwupartyjny zakłada istnienie wielu partii, jednak tylko dwie z nich realnie sprawują władzę i posiadają wpływ na życie polityczne. Przykładami państw o takim systemie są Stany Zjednoczone, Japonia oraz Wielka Brytania. 

Największą zaletą systemu dwupartyjnego jest względna stabilizacja w życiu społecznym i politycznym. Obywatele przyzwyczajeni są do rządów dwóch partii dominujących, doskonale znają też ich programy, poglądy i założenia. W praktyce oznacza to, że bez względu na to, która partia zostanie wybrana, państwo ma i tak zapewnioną stabilizację. System dwupartyjny zapewnia też (oczywiście teoretycznie) brak konfliktów wewnętrznych i kryzysowych stanów politycznych. Skoro bowiem dane partie już od dłuższego czasu prowadzą państwo, nie muszą z nikim rywalizować. W systemie wielopartyjnym nieustannie dochodzi do spięć i kłótni, nawet w obrębie koalicji. Członkowie ugrupowań nie zawsze posiadają wspólną ideologię i często nieświadomie działają na niekorzyść swojego kraju. Jeżeli natomiast do głosu dochodzą na zmianę dwie partie, potrafią stworzyć w miarę stabilny program. Widać to między innymi w sytuacji Stanów Zjednoczonych. Państwo to jest jednym z najsilniejszych mocarstw na całym świecie....

Podobne wypracowania