Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

USA i Chiny - Stosunki amerykańsko-chińskie - opracowanie i opis

Cieplejsze stosunki amerykańsko-chińskie zaczęły się rozwijać pod koniec lat 70. – wówczas Stany Zjednoczone uznały rząd chiński za jedyny legalny rząd Chin (cofnięto tym samym dotychczasowe poparcie dla rządu funkcjonującego na Tajwanie). Nawiązanie stosunków dyplomatycznych zaowocowało wizytą wicepremiera Denga Xiaopinga w Stanach Zjednoczonych. W 1979 r. Chiny i Stany Zjednoczone podpisały także układ o wymianie handlowej, przyznając sobie status najwyższego  uprzywilejowania.

W kolejnych latach stosunki chińsko-amerykańskie w dużej mierze były kształtowane przez kwestie sprzedaży broni do Tajwanu. Początkowo Stany Zjednoczone twierdziły, iż zjednoczenie Tajwanu musi przebiec środkami pokojowymi, a dostarczana Tajwanowi broń to przede wszystkim broń defensywna. Chiny wywierały presję na Stanach Zjednoczonych, które miały zredukować ilości sprzedawanej broni aż do całkowitego zaprzestania sprzedaży. W latach 80. dochodziło także do spotkań i wizyt szefów obu państw – w 1984 r. wizytę w Chinach odbył prezydent Reagan, a w 1985 r. do Stanów przyjechał prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Li Xiannian.

Do końca lat 80., mimo kwestii zbrojenia Tajwanu, stosunki amerykańsko-chińskie układały się bardzo pozytywnie. W 1989...

Podobne wypracowania