Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Afryka - konflikty. Rwanda i Burundi - konflikty wewnętrzne i charakterystyka stosunków

Region Wielkich Jezior Afryki to obszar bardzo niespokojny, szargany licznymi konfliktami plemiennymi. Przykładami konfliktów tego regionu jest konflikt między ludnością Tutsi (lud pasterski) i Hutu (rolnicy) w Rwandzie oraz konflikt plemienny w Burundi (konflikt ten jest mniej znany opinii publicznej, co warto podkreślić – przebiega podobnie jak w Rwandzie między plemionami Hutu i Tutsi).

Zarówno w Burundi, jak i w Rwandzie występuje bardzo podobna struktura etniczna – kraje te zamieszkują przede wszystkim przedstawiciele plemienia Hutu oraz pozostający w mniejszości członkowie plemienia Tutsi.

Współczesny konflikt (nasilenie napięć między plemionami Tutsi i Hutu miało miejsce jeszcze w czasie epoki kolonialnej, a także już po uzyskaniu niepodległości) między Tutsi i Hutu w Burundi rozpoczął się w 1993 r., kiedy to został zastrzelony pierwszy demokratycznie wybrany prezydent kraju (pochodził on z plemienia Hutu). Rozpoczęła się wtedy krwawa wojna między przedstawicielami Hutu i Tutsi, która przyniosła śmierć ponad 150 tysięcy ludzi i ogromne migracje miejscowej ludności. Konflikt w Rwandzie rozpoczął się natomiast rok później – w 1994 r., kiedy zestrzelono samolot lądujący w stolicy Rwandy – Kigali. Na pokładzie...

Podobne wypracowania