Afryka - konflikty. Rwanda i Burundi - konflikty wewnętrzne i charakterystyka stosunków
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Region Wielkich Jezior Afryki to obszar bardzo niespokojny, szargany licznymi konfliktami plemiennymi. Przykładami konfliktów tego regionu jest konflikt między ludnością Tutsi (lud pasterski) i Hutu (rolnicy) w Rwandzie oraz konflikt plemienny w Burundi (konflikt ten jest mniej znany opinii publicznej, co warto podkreślić – przebiega podobnie jak w Rwandzie między plemionami Hutu i Tutsi).
Zarówno w Burundi, jak i w Rwandzie występuje bardzo podobna struktura etniczna – kraje te zamieszkują przede wszystkim przedstawiciele plemienia Hutu oraz pozostający w mniejszości członkowie plemienia Tutsi.
Współczesny konflikt (nasilenie napięć między plemionami Tutsi i Hutu miało miejsce jeszcze w czasie epoki kolonialnej, a także już po uzyskaniu niepodległości) między Tutsi i Hutu w Burundi rozpoczął się w 1993 r., kiedy to został zastrzelony pierwszy demokratycznie wybrany prezydent kraju (pochodził on z plemienia Hutu). Rozpoczęła się wtedy krwawa wojna między przedstawicielami Hutu i Tutsi, która przyniosła śmierć ponad 150 tysięcy ludzi i ogromne migracje miejscowej ludności. Konflikt w Rwandzie rozpoczął się natomiast rok później – w 1994 r., kiedy zestrzelono samolot lądujący w stolicy Rwandy – Kigali. Na pokładzie samolotu znajdowali się wówczas prezydenci Rwandy i Burundi. Konflikt w Rwandzie przerodził się w systematyczną rzeź ludności cywilnej. Ofiarami padło ok. miliona mieszkańców kraju.
Pod koniec lat 90. i z początkiem lat 2000 brutalne konflikty w Rwandzie i Burundi zaczęły zbliżać się ku końcowi, pojawiła się nadzieja na ustalenie i utrwalenie pokoju i wzrost stabilizacji w kraju. Warto zaznaczyć, że wa obu krajach ku pokojowi zdecydowano się podążać dwoma różnymi drogami – w Rwandzie podjęto decyzję o rozwoju ponad podziałami plemiennymi nowej koncepcji Rwandyjczyka, natomiast w Burundi zaakceptowano zróżnicowania etniczne i starano się o równy podział udziału we władzy Hutu i Tutsi.
Eskalacja nienawiści między Hutu i Tutsi w Burundi oraz w Rwandzie rozlała się także na sąsiednie kraje, spowodowała fale migracji. Co więcej, konflikt między Hutu i Tutsi jest także jedną z najbardziej spektakularnych porażek Organizacji Narodów Zjednoczonych, która w żaden sposób nie starała się zapobiec dziejącemu się na oczach opinii międzynarodowej ludobójstwu. Obecnie istnieje nadzieja na stopniowy stabilny rozwój Rwandy i Burundi, wojna lat 90. z pewnością będzie jednak pamiętana przez całe pokolenia mieszkańców tych dwóch afrykańskich krajów.
Podobne wypracowania do Afryka - konflikty. Rwanda i Burundi - konflikty wewnętrzne i charakterystyka stosunków
- System jednopartyjny - zalety i wady. Wady systemu jednopartyjnego
- System dwupartyjny - definicja, cechy, opracowanie
- System dwupartyjny - zalety i wady. Zalety i wady systemu dwupartyjnego
- System dwuipółpartyjny - definicja, cechy, opracowanie
- System dwublokowy - definicja, cechy, opracowanie
- Irak - Konflikt w Iraku - przebieg. Wojna w Iraku (2003)
- Irak - Konflikt w Iraku - przyczyny, skutki. Wojna w Iraku (2003)
- Libia (2011) - Konflikt w Libii - przyczyny, opis, skutki
- Sudan - Konflikt w Sudanie - przyczyny, skutki
- Sudan - Konflikt w Sudanie - przebieg. Opracowanie
- USA i Chiny - Stosunki amerykańsko-chińskie - opracowanie i opis
- Chiny i Japonia - Stosunki chińsko-japońskie - opracowanie i opis
- Liberia - wojna domowa w Liberii - przyczyny, skutki, opracowanie
- Polska i Białoruś - Stosunki polsko-białoruskie - opracowanie i opis
- Strategia lizbońska - cele, postanowienia, opracowanie
- Deklaracja - deklaracja bazylejska - geneza, postanowienia, opracowanie
- Nepal - wojna domowa w Nepalu - opracowanie
- Nikaragua - wojna domowa w Nikaragui - opracowanie
- Dżibuti - wojna domowa w Dżibuti - opracowanie
- Kolumbia - wojna domowa w Kolumbii - opracowanie