Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System dwupartyjny - definicja, cechy, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

System dwupartyjny to jeden z rodzajów systemu partyjnego. Zakłada on istnienie dwóch partii dominujących, przy jednoczesnym funkcjonowaniu innych, mniej ważnych ugrupowań. 

System dwupartyjny obserwuje się w państwach demokratycznych. Działa w nich nawet kilka partii, ale tylko dwie posiadają realną władzę i uznanie wyborców. 

To właśnie obywatele mają największy wpływ na pojawienie się takiego systemu. Swoje polityczne sympatie wyrażają w głosowaniu, co w konsekwencji prowadzi do dominacji dwóch partii. Zazwyczaj mają one odmienne programy i założenia. Bardzo ważne jest jednak to, że członkowie tych ugrupowań potrafią nawet współpracować, nie często dochodzi między nimi do jawnych konfliktów. W praktyce system dwupartyjny wygląda następująco: dwa dominujące ugrupowania cały czas są przy władzy, ale zazwyczaj odbywa się to naprzemiennie. Co jakiś czas większym zainteresowaniem cieszy się jedna partia, potem znowu druga. Przykładem mogą być Stany Zjednoczone. Działają tam dwie główne partie: Republikańska i Demokratyczna. Mają one wielu zwolenników i już od lat wiodą prym w Ameryce.

W systemie dwupartyjnym zakłada się oczywiście funkcjonowanie również innych partii. Ich tworzenie...

Podobne wypracowania