Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irak - Konflikt w Iraku - przyczyny, skutki. Wojna w Iraku (2003)

Ostatni konflikt w Iraku rozpoczął się w 2003 r. – w marcu wojska Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników rozpoczęły atak na Irak i szybko doprowadziły do upadku autorytarnego reżimu Saddama Husajna. Po upadku dyktatora w Iraku próbowano wprowadzić rządy demokratyczne, jednakże cały czas dochodzi w tym kraju do różnych form eskalacji konfliktu – od 2003 roku zginęło tam kilkadziesiąt tysięcy osób; w samych latach 2004-2008, jak podaje irackie ministerstwo praw człowieka, zginęło w konflikcie ponad 80 tysięcy cywilów, są jednak także doniesienia o ponad milionie ofiar.

Przyczynami interwencji amerykańskich wojsk w Iraku były, oficjalnie, dowody na posiadanie przez reżim Husajna broni masowego i laboratoriów (fabryk), w których broń ta jest wytwarzana na dużą skalę. W obliczu groźby konfliktu Saddam Husajn zgodził się na powrót specjalistów ONZ do Iraku, by sprawdzili doniesienia o istnieniu zagrożenia ze strony tego państwa – nic jednak nie odnaleziono. Pomimo braku jednoznacznych dowodów, wojska Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Polski, Danii i Hiszpanii wkroczyły do Iraku (operacja Iracka Wolność).

Skutki interwencji można podzielić na pozytywne – upadek reżimu Saddama Husajna oraz stopniowe wprowadzanie demokracji (wybory do parlamentu, wprowadzenie nowej konstytucji), rozwój w Iraku – oraz negatywne.

Skutków negatywnych wydaje się być niestety więcej. Po pierwsze, doszło do kryzysu w NATO, ponieważ nie wszystkie kraje członkowskie popierały pomysł ataku na Irak (np. Niemcy i Francja pozostawały przeciwne). Porusza to pytanie o legalność interwencji wojsk amerykańskich (trzeba podkreślić, że również polskich) na terenie obcego kraju, naruszając jego suwerenność. W obronie przed tymi kontrowersjami przywołuje się argument brutalnego reżimu Saddama Husajna. Należy jednak przypomnieć, że Stany Zjednoczone, prócz szczytnych idei szerzenia idei demokratycznych, z pewnością dążyły także do uzyskania wpływów na terenie państwa bogatego w zasoby naftowe.

Po drugie, w czasie konfliktu zginęło wiele tysięcy osób – nie tylko wśród żołnierzy obu stron, ale przede wszystkim wśród cywilów. Po trzecie, mimo faktu, że konflikt rozpoczął się kilka lat temu, do dnia dzisiejszego sytuacja nie jest stabilna i dość często słychać doniesienia o nowych zamachach irackich rebeliantów i nowych ofiarach.

Podobne wypracowania do Irak - Konflikt w Iraku - przyczyny, skutki. Wojna w Iraku (2003)