Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Libia (2011) - Konflikt w Libii - przyczyny, opis, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt w Libii – libijska wojna domowa – rozpoczęła się zimą 2011 roku na fali protestów mieszkańców innych krajów arabskich (tzw. arabska wiosna ludów). Podobnie jak w Egipcie czy Tunezji, bezpośrednią przyczyną konfliktu były protesty obywateli Libii przeciwko bezrobociu, korupcji, złej sytuacji finansowej i braku swobód obywatelskich.

Libijskie protesty rozpoczęły się w styczniu – wówczas rząd zareagował obniżkami podatków i cen. Kiedy jednak rewolucje w Egipcie i Tunezji skończyły się sukcesem protestujących, Libijczycy zdecydowali się na kontynuowanie protestów. 17 lutego zorganizowano tzw. Dzień Gniewu, czyli masowe protesty w różnych częściach kraju.

Sprawujący władzę w Libii od ponad 40 lat Muammar Kadafi, zdecydował się na użycie siły wobec protestujących – już 21 lutego doszło do krwawej ich pacyfikacji, natomiast dzień później Kadafi zagroził śmiercią wszystkim tym, którzy przyłączą się do sił antyrządowych. W ostatnim tygodniu lutego przeciwnicy Kadafiego zdołali zająć kilka ważnych miast (m.in. Bengazi) i rozpoczęli walkę na dwóch frontach – trypolitańskim i cyrenajskim.

Ofensywa wojsk wiernych Kadafiemu rozpoczęła się 1 marca, walki...

Podobne wypracowania