Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polska i Białoruś - Stosunki polsko-białoruskie - opracowanie i opis

Polska sąsiaduje z Białorusią od strony zachodniej – granica wynosi 418 km. Wspólne dla obu krajów jest położenie w Europie  Środkowej (Środkowo-Wschodniej), a w związku z tym historyczne, wieloletnie uzależnienie od Rosji (w XX wieku od Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich). Warto zaznaczyć jednak, że o ile Polska była krajem satelickim ZSRR, o tyle Białoruś stanowiła jedną z republik związkowych Kraju Rad. W dwudziestoleciu międzywojennym (także wcześniej) obszar dzisiejszej Białorusi wchodził w skład II Rzeczpospolitej – na Białorusi zamieszkuje współcześnie ponad 400 tysięcy Polaków.

Po uzyskaniu przez Białoruś niepodległości w 1991 r. Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały jej nowy status prawny. Stosunki między oboma państwami zostały potwierdzone w 1992 r.

Olbrzymi wpływ na obecne stosunki polsko-białoruskie ma kwestia istnienia dużej, wspomnianej już, mniejszości polskiej – ponad 0,4 miliona Polaków. Władze polskie i przedstawiciele mniejszości dążą do tego, by móc pielęgnować swą narodowość, zwyczaje, uczyć dzieci o Polsce i w języku polskim; zapewnienie spokojnego rozwoju mniejszości narodowych mieszkających na jego terenie jest obowiązkiem demokratycznego...

Podobne wypracowania