Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Liberia - wojna domowa w Liberii - przyczyny, skutki, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bardzo trudna sytuacja ekonomiczna Liberii w latach 70-tych, spowodowana m.in. długoletnią suszą (1965–1977) oraz zmniejszeniem zapotrzebowania na libijskie surowce, legła u podstaw kryzysu politycznego w tym kraju. 

Państwem wstrząsnęły liczne wystąpienia ludności, demonstracje i rozruchy uliczne, a 12 kwietnia 1979 r. dokonano zamachu stanu. Niewielka grupka żołnierzy zdołała przedrzeć się do siedziby prezydenta Wiliama Tolberta, zamordowano głowę państwa i jego rodzinę, a także obecnych wówczas urzędników. Przywódca spisku, Samuel Doe, przejął władzę w kraju. Dzięki korzystnej sytuacji geopolitycznej, uzyskał poparcie Stanów Zjednoczonych. 

Rządy Doe'a to okres walk między poszczególnymi plemionami, które pretendowały do objęcia władzy, rozszerzania się systemu korupcji i swoistej anarchii na prowincji. Nowy władca nie był w stanie kontrolować wszystkich terenów, realnie sprawował nadzór jedynie nad stolicą kraju, Monrowią. Nasilający się kryzys wykorzystali dotychczasowi współpracownicy Doe, m.in. Charles Taylor, ówczesny minister finansów. 

By zapobiec wewnętrznej opozycji, Doe postanowił pozbyć się rywala – w 1983 roku Taylor został oskarżony o malwersacje...

Podobne wypracowania