Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chiny i Japonia - Stosunki chińsko-japońskie - opracowanie i opis

Stosunki chińsko-japońskie w ostatnich latach ulegają pewnemu ociepleniu, nadal jednak między tymi dwoma krajami Dalekiego Wschodu istnieje kilka tematów spornych, których rozwiązanie mogłoby w ogromny sposób wpłynąć na dalsze zacieśnienie więzi. Rozwiązane wspomnianych kwestii spornych jest jednak bardzo trudne i wymaga woli współpracy obu państw.

Po II wojnie światowej Japonia wznowiła stosunki z Chinami dopiero na początku lat 70. (nastąpił wówczas oficjalny koniec stanu wojny). Kraje te w latach 70. pracowały nad traktatem o przyjaźni, traktat ten wszedł jednak w życie dopiero dwa lata po śmierci Mao Zedonga – w 1978 roku. Co więcej, podpisano wówczas także porozumienie o wzajemnej współpracy gospodarczej – Japonia miała dzielić się z Chinami technologiami w zamian za surowce (przede wszystkim węgiel i ropę).

Zaletami pogłębienia współpracy między oboma państwami mogłaby być współpraca strategiczna, wymiana technologii, wymiana doświadczeń z zakresu bezrobocia, inflacji czy przyszłościowe wprowadzenie np. strefy wolnego handlu. Dodatkowo bogata Japonia mogłaby dokonać także licznych inwestycji w Chinach (od lat 70. Japonia zainwestowała w Chinach już kilka miliardów dolarów). Oba kraje obecnie wydają się rozumieć wagę korzyści z pogłębienia stosunków. Cień kładą na nich jednak wspomniane kwestie sporne.

Podstawowym problemem w pogłębianiu stosunków chińsko-japońskich są sprawy historyczne, przede wszystkim japońskie inwazja na Chiny w czasie II wojny światowej. Inwazja ta wywołała ogromną traumę w Chinach, niezależnie od klasy społecznej czy majątku mieszkańców. Chiny domagają się przeprosin, co więcej – niechęć powiększa bagatelizowanie całej sprawy przez Japończyków, np. w japońskich podręcznikach do historii.

Innym problemem, z jakim musi się zmierzyć Japonia i Chiny, jest kwestia zasobów ropy na Morzu Wschodniochińskim. Oba kraje bardzo potrzebują ropy, stąd zasoby te są dla nich bardzo łakomym kąskiem. Ewentualne wydobycie z korzyścią dla obu krajów wymaga daleko posuniętej współpracy, w innym wypadku istnieje bowiem ryzyko dużego konfliktu o prawa do wydobycia.

Kolejnym problemem wpływającym na stosunki Japonii i Chin jest ścisła współpraca (w sensie wojskowym) Japonii ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową. Chiny traktują tę współpracę jako potencjalne zagrożenie dla własnych interesów.

Rozwijanie poprawnych stosunków Japonii z Chinami, jako państwem mającym w przyszłości odgrywać jedną z  pierwszoplanowych ról, jest bardzo ważne.

Podobne wypracowania do Chiny i Japonia - Stosunki chińsko-japońskie - opracowanie i opis