Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chiny i Japonia - Stosunki chińsko-japońskie - opracowanie i opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stosunki chińsko-japońskie w ostatnich latach ulegają pewnemu ociepleniu, nadal jednak między tymi dwoma krajami Dalekiego Wschodu istnieje kilka tematów spornych, których rozwiązanie mogłoby w ogromny sposób wpłynąć na dalsze zacieśnienie więzi. Rozwiązane wspomnianych kwestii spornych jest jednak bardzo trudne i wymaga woli współpracy obu państw.

Po II wojnie światowej Japonia wznowiła stosunki z Chinami dopiero na początku lat 70. (nastąpił wówczas oficjalny koniec stanu wojny). Kraje te w latach 70. pracowały nad traktatem o przyjaźni, traktat ten wszedł jednak w życie dopiero dwa lata po śmierci Mao Zedonga – w 1978 roku. Co więcej, podpisano wówczas także porozumienie o wzajemnej współpracy gospodarczej – Japonia miała dzielić się z Chinami technologiami w zamian za surowce (przede wszystkim węgiel i ropę).

Zaletami pogłębienia współpracy między oboma państwami mogłaby być współpraca strategiczna, wymiana technologii, wymiana doświadczeń z zakresu bezrobocia, inflacji czy przyszłościowe wprowadzenie np. strefy wolnego handlu. Dodatkowo bogata Japonia mogłaby dokonać także licznych inwestycji w Chinach (od lat 70. Japonia zainwestowała w Chinach już kilka miliardów dolarów)....

Podobne wypracowania