Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Talibowie - charakterystyka ugrupowania. Talibowie w Afganistanie - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Talibowie są radykalnie islamskim ugrupowaniem, które powstało na początku lat 90. ubiegłego wieku (1992-1994) w Afganistanie, w wyniku trwającej w tym kraju wojny domowej. Przywódcą talibów od samego początku jest mułła Mohammad Omar.

Po arabsku „talib” oznacza „uczeń” – członkami tego ugrupowania byli najczęściej Pasztunowie, także sunnici ze szkół islamistycznych (medres), którzy chcieli swój rozwój religijny połączyć z walką o islam. Często wśród członków talibów były sieroty, które kształcono na fanatycznych wyznawców religii Proroka. Pod względem finansowym ugrupowanie to jest wspierane przez Pakistan i bogatych mieszkańców Arabii Saudyjskiej.

W 1994 r. Talibowie wypowiedzieli wojnę mudżahedinom, którzy od końca lat 70. walczyli w Afganistanie ze zwolennikami socjalistycznej ścieżki rozwoju kraju. Po wycofaniu wojsk radzieckich z Afganistanu z początkiem lat 90., mudżahedinom udało się utworzyć rząd i powołać nowego prezydenta kraju – Burhanuddina Rabbaniego. W Afganistanie rozpoczęły się wówczas walki między zwolennikami premiera i prezydenta. Swoistą trzecią stroną konfliktu stali się wówczas właśnie talibowie, którzy...

Podobne wypracowania