Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nepal - wojna domowa w Nepalu - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojna domowa w Nepalu toczyła się w latach 1996–2006 i pochłonęła tysiące istnień ludzkich. Zapoczątkowało ją, 13 lutego 1996 roku, zbrojne wystąpienie maoistów, którzy domagali się zmiany ustroju państwa na komunistyczny. 

Rebelianci przystąpili do zwalczania monarchii i opanowywania kolejnych obszarów kraju. W kolejnych latach udało się im przejąć kontrolę nad większością terenów wiejskich. Ludność z zajmowanych wiosek przeważnie decydowała się na ucieczkę, szacuje się, iż w tym czasie własne domostwa opuściło około 70 tysięcy obywateli. 

Dużym sukcesem dla rebeliantów było zabójstwo władcy Birendry i wielu członków rodziny królewskiej w czerwcu 2001 roku. Spisek został zorganizowany przez syna zamordowanego władcy Dipendra, choć istnieją przypuszczenia, iż inspirowali go właśnie maoiści. Mało przekonujący są także postulowane motywy przeprowadzenia masakry, bowiem stwierdzono, iż królewicz dokonał zemsty na rodzicach, ponieważ ci nie chcieli wyrazić zgody na wybranie sobie przez niego żony. 

Następcą Birendry został brat króla, Gyanendra Bir Bikram Shah Dev. Następca tronu wprowadził rządy silnej ręki, 1 lutego 2005 zarządził ogłoszenie stanu wyjątkowego. Wkrótce...

Podobne wypracowania