Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jemen - wojna domowa w Jemenie - opracowanie

W ciągu ostatniego stulecia terenem Jemenu wielokrotnie wstrząsały wojny. Początek XX wieku to walki o wyzwolenie spod panowania tureckiego oraz brytyjskiego, lata późniejsze to już wewnętrzne starcia między Jemenem Północnym i Południowym, popierane przez mocarstwa obce próbujące rozszerzyć swoje strefy wpływów. 

Pierwsza wojna domowa wybuchła w 1962 roku, kiedy to po śmierci imama Ahmeda Ibn Jahijja al-Mutawakkil zawiązał się spisek wojskowy przeciwko nowemu władcy, imamowi Badrowi. 25 września w Sanie doszło do wystąpienia rebeliantów, ataku na siedzibę imama i jego detronizacji. Władza w mieście znalazła się w rękach rewolucjonistów, którzy proklamowali utworzenie Arabskiej Republiki Jemenu. Sam Badr zdołał schronić się w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej i stamtąd próbował organizować siły zdolne odzyskać panowanie w kraju. Tymczasem wojskom republikańskim przyszły z poparciem Egipt i Związek Radziecki. Natomiast stronę rojalistów poparły Arabia Saudyjska, Francja, Iran, Wielka Brytania oraz Jordania. Nowe władze nie cieszyły się zbyt dużym poparciem jemeńskich plemion, a zwolennicy Badra stopniowo odzyskiwali kontrolę nad północnymi terenami. 

Obalony przywódca Jemenu wkrótce...

Podobne wypracowania