Jemen - wojna domowa w Jemenie - opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
W ciągu ostatniego stulecia terenem Jemenu wielokrotnie wstrząsały wojny. Początek XX wieku to walki o wyzwolenie spod panowania tureckiego oraz brytyjskiego, lata późniejsze to już wewnętrzne starcia między Jemenem Północnym i Południowym, popierane przez mocarstwa obce próbujące rozszerzyć swoje strefy wpływów.
Pierwsza wojna domowa wybuchła w 1962 roku, kiedy to po śmierci imama Ahmeda Ibn Jahijja al-Mutawakkil zawiązał się spisek wojskowy przeciwko nowemu władcy, imamowi Badrowi. 25 września w Sanie doszło do wystąpienia rebeliantów, ataku na siedzibę imama i jego detronizacji. Władza w mieście znalazła się w rękach rewolucjonistów, którzy proklamowali utworzenie Arabskiej Republiki Jemenu. Sam Badr zdołał schronić się w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej i stamtąd próbował organizować siły zdolne odzyskać panowanie w kraju. Tymczasem wojskom republikańskim przyszły z poparciem Egipt i Związek Radziecki. Natomiast stronę rojalistów poparły Arabia Saudyjska, Francja, Iran, Wielka Brytania oraz Jordania. Nowe władze nie cieszyły się zbyt dużym poparciem jemeńskich plemion, a zwolennicy Badra stopniowo odzyskiwali kontrolę nad północnymi terenami.
Obalony przywódca Jemenu wkrótce powrócił do kraju i rozpoczął regularną walkę o odzyskanie władzy. Szala zwycięstwa przechylała się z jednej na drugą stronę, konflikt przedłużył się na szereg lat. W 1969 roku Brytyjczycy oddali władzę w kontrolowanym przez siebie rejonie, wobec czego proklamowano niepodległość Republiki Jemenu Południowego, której nazwę zmieniono zaledwie rok później, po zdobyciu przez marksistów Adenu, na Ludowo-Demokratyczną Republikę Jemenu.
Do podpisania porozumienia między walczącymi stronami doszło w 1970 roku. Nie oznaczało to jednak zaprzestania rywalizacji, walki toczono także w latach 70-tych i 80-tych. Po kilkudziesięciu latach walk doszło do zjednoczenia obu części Jemenu – 22 maja 1990 roku powstała zjednoczona Republika Jemenu. Wprowadzono nową konstytucję, przeprowadzono wybory parlamentarne, podzielono się także najważniejszymi stanowiskami państwowymi.
Proces jednoczenia państwa nie został jednak przeprowadzony do końca, bowiem 4 maja 1994 roku wybuchła kolejna wojna domowa. Bezpośrednią przyczyną konfliktu była zła sytuacja gospodarcza kraju, powstała m.in. wskutek decyzji o wsparciu Iraku w wojnie w Zatoce Perskiej, której konsekwencją było eksmitowanie ludności jemeńskiej z państw Zatoki. Momentalnie setki tysięcy obywateli straciły środki utrzymania czerpane do tej pory z pracy za granicą. 21 maja Południowy Jemen odłączył się od Republiki. Zbrojne starcia prowadzone były do lipca. Wojska Północy wspierane były m.in. przez Stany Zjednoczone, co w dużym stopniu przyczyniło się do ich zwycięstwa.
Decydujące dla losów konfliktu było zdobycie Aden przez oddziały prezydenta Ali Abd Allaha as-Saleha w dniu 7 lipca. Był to ostatni akord wojny domowej. Ogłoszona przez głowę państwa amnestia pozwoliła na powrót tysięcy uciekinierów. Sytuacja w Jemenie aktualnie jest względnie stabilna, nie oznacza to jednak, iż nie dochodzi do mniejszych starć między poszczególnymi plemionami.
Podobne wypracowania do Jemen - wojna domowa w Jemenie - opracowanie
- USA i Chiny - Stosunki amerykańsko-chińskie - opracowanie i opis
- Chiny i Japonia - Stosunki chińsko-japońskie - opracowanie i opis
- Liberia - wojna domowa w Liberii - przyczyny, skutki, opracowanie
- Polska i Białoruś - Stosunki polsko-białoruskie - opracowanie i opis
- Strategia lizbońska - cele, postanowienia, opracowanie
- Deklaracja - deklaracja bazylejska - geneza, postanowienia, opracowanie
- Nepal - wojna domowa w Nepalu - opracowanie
- Nikaragua - wojna domowa w Nikaragui - opracowanie
- Dżibuti - wojna domowa w Dżibuti - opracowanie
- Kolumbia - wojna domowa w Kolumbii - opracowanie
- Talibowie - charakterystyka ugrupowania. Talibowie w Afganistanie - opracowanie
- Talibowie a Al-Kaida - wzajemne wpływy, zależności i porównanie grup
- Społeczeństwo - Życie społeczne - definicja, formy, charakterystyka
- Życie społeczne - Wpływ kultury na życie społeczne - opracowanie
- Życie społeczne - Mechanizmy regulujące życie społeczne - opracowanie
- Życie społeczne - Czynniki determinujące życie społeczne - opracowanie
- Społeczeństwo sieciowe - definicja, cechy, opracowanie
- Sąd - definicja, charakterystyka, przykłady
- Negocjacje - definicja, style, techniki
- Mediacje - definicja, rodzaje, opracowanie