Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Talibowie a Al-Kaida - wzajemne wpływy, zależności i porównanie grup

Radykalnie islamskie ugrupowanie talibów jest w powszechnej opinii związane z organizacją terrorystyczną, jaką jest Al-Kaida. Kluczowym punktem związku między tymi grupami jest podejrzewanie talibów o udzielanie schronienia bin Ladenowi – przywódcy Al-Kaidy – po ataku terrorystycznym na World Trade Center we wrześniu 2011 r.

Podejrzenie o ukrywanie bin Ladena doprowadziło do obalenia reżimu talibów w Afganistanie na przełomie 2001 i 2002 roku przez USA. Przez kilka ostatnich lat nie doszło jednak do pełnego ustabilizowania sytuacji w Afganistanie, talibowie działają współcześnie na prowincji Afganistanu, podejmują akcje zbrojne przeciwko centralnej władzy, co więcej – sabotują centralne reformy.

Al-Kaida, jak wspomniano, jest formacją terrorystyczną, która powstała pod koniec lat 80. w Afganistanie – wykształciła się ona z licznych radykalnych ugrupowań islamskich, walczących na terenie kraju z wojskami Związku Radzieckiego. Podstawowym celem ugrupowania miało być dążenie do radykalizacji grup muzułmańskich w różnych krajach, a następnie – planowanie i przeprowadzanie zamachów terrorystycznych, wymierzonych szczególnie w Stany Zjednoczone i ich sojuszników (także Izrael). Wśród członków Al-Kaidy znajduje się wielu talibów, afgańscy talibowie w dość znacznym stopniu finansowali także działalność organizacji.

Chociaż funkcjonowanie (bardzo zdecentralizowana struktura uniemożliwiająca szybkie rozbicie organizacji) i działanie Al-Kaidy wywołuje wiele kontrowersji (pojawiają się nawet głosy, że sama organizacja jest pomysłem propagandy amerykańskiej), faktem jest, że jednym z jej przywódców był Osama bin Laden, pomysłodawca zamachów na World Trade Center w 2001 roku. Dziesięć lat później, w maju 2011 roku, wywiad amerykański zdołał odszukać bin Ladena w Pakistanie i zabić go; pojawia się tutaj, oczywiście,  kwestia legalności zabicia bin Ladena bez sądu, co nie jest standardem dla krajów szczycących się ustrojem demokratycznym.

Porównując talibów z Al-Kaidą, należy zwrócić uwagę, że talibowie dążyli do zdobycia władzy i wprowadzenia swoich porządków (opartych oczywiście o islam) w konkretnym kraju (Afganistanie), natomiast Al-Kaida jest organizacją stawiającą sobie międzynarodowe cele. Są to m.in.: wymuszenie uległości i zastraszenie państw szeroko rozumianego Zachodu (przede wszystkim Stanów Zjednoczonych), wypędzenie Żydów z Jerozolimy oraz wprowadzenie rządów islamskich we wszystkich krajach muzułmańskich.

Podobne wypracowania do Talibowie a Al-Kaida - wzajemne wpływy, zależności i porównanie grup