Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Talibowie a Al-Kaida - wzajemne wpływy, zależności i porównanie grup

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Radykalnie islamskie ugrupowanie talibów jest w powszechnej opinii związane z organizacją terrorystyczną, jaką jest Al-Kaida. Kluczowym punktem związku między tymi grupami jest podejrzewanie talibów o udzielanie schronienia bin Ladenowi – przywódcy Al-Kaidy – po ataku terrorystycznym na World Trade Center we wrześniu 2011 r.

Podejrzenie o ukrywanie bin Ladena doprowadziło do obalenia reżimu talibów w Afganistanie na przełomie 2001 i 2002 roku przez USA. Przez kilka ostatnich lat nie doszło jednak do pełnego ustabilizowania sytuacji w Afganistanie, talibowie działają współcześnie na prowincji Afganistanu, podejmują akcje zbrojne przeciwko centralnej władzy, co więcej – sabotują centralne reformy.

Al-Kaida, jak wspomniano, jest formacją terrorystyczną, która powstała pod koniec lat 80. w Afganistanie – wykształciła się ona z licznych radykalnych ugrupowań islamskich, walczących na terenie kraju z wojskami Związku Radzieckiego. Podstawowym celem ugrupowania miało być dążenie do radykalizacji grup muzułmańskich w różnych krajach, a następnie – planowanie i przeprowadzanie zamachów terrorystycznych, wymierzonych szczególnie w Stany Zjednoczone i ich sojuszników (także...

Podobne wypracowania