Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System kooperacji partii - definicja, cechy, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

System kooperacji partii jest jednym z rodzajów systemu partyjnego. Zakłada on istnienie nawet kilku partii, które wspólnie pracują na dobro państwa. 

System taki obserwuje się w państwach demokratycznych. Niektórzy badacze i znawcy polityki uważają, iż system ten jest bardzo dojrzały i niezwykle rozwojowy. W danym kraju działają zazwyczaj więcej niż dwie partie. Mogą mieć one odmienne poglądy, różne założenia i cele. Członkowie ugrupowań prowadzą własne kampanie wyborcze i starają się jak najlepiej zaprezentować rodzimą partię. 

Czas wyborczy jest okresem rywalizacji pomiędzy poszczególnymi partiami, wówczas system ma pewne cechy wielopartyjnego. Bowiem każde ugrupowanie działa na swoją korzyść i stara się zdobyć jak największą ilość głosów. Sytuacja radykalnie zmienia się dopiero po wyborach. Nawet jeśli jedna lub dwie partie zdobyły większość głosów i mandatów, to rozpoczyna się ścisła współpraca wszystkich (lub prawie wszystkich) ugrupowań. Oczywiście, może być tak, że partia, która uzyskała największą liczbę głosów, będzie pełniła rolę przywódcy lub przewodnika. Nie zmienia to jednak faktu, iż pozostałe ugrupowania próbują się porozumieć i...

Podobne wypracowania