Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Afganistan - Wojna domowa w Afganistanie - przyczyny, przebieg, skutki. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jedną z pierwszych przyczyn wzrostu napięć wśród afgańskiej ludności, które następnie przyczyniły się do wybuchu wojny domowej połączonej z interwencją wojsk radzieckich, była wielka susza początku lat 70. Z jej powodu z głodu umarło ponad 80 tysięcy osób, a warunki życia w znacznym stopniu pogorszyły dla wszystkich Afgańczyków.

Wykorzystując chwile załamania gospodarczego, władzę w kraju przejął w 1973 r. gen. Daud Chan, który systematycznie dążył do skupienia w swym ręku całej władzy w kraju. W 1978 r. miał miejsce w Afganistanie drugi przewrót – władzę wówczas zdobyła lewica, która ogłosiła niekapitalistyczną ścieżkę rozwoju gospodarczego kraju na wzór radziecki. Już pierwsze działania władzy dążące do realizacji własnych postulatów przy pogwałceniu tradycji i islamu, spowodowały opór, który przekształcił się w zbrojne powstanie. We wrześniu 1979 r. zamordowano proradzieckiego prezydenta Tarakiego, a jego miejsce zajął H. Amin. Nieakceptowanie nowego prezydenta Afganistanu stało się jednym z powodów interwencji zbrojnej, która spowodowała nasilenie wojny domowej, trwającej wedłig niektórych źródeł do 1993 r., według innych – ciągnącej się jeszcze...

Podobne wypracowania