Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kaukaz - Konflikty na Kaukazie - opracowanie

Kaukaz jest krainą historyczną, która w czasie swoich dziejów przynależała do różnych grup etnicznych i narodowości. Mozaika etniczna tego obszaru jest powodem długoletnich konfliktów na tym obszarze, które wybuchły zwłaszcza po upadku ZSRR.

Współczesnymi nam, głównymi powodami konfliktów na Kaukazie jest olbrzymia mieszanka zamieszkujących Kaukaz narodowości, a także dążenie Rosji (wcześniej Związku Radzieckiego) do zdobycia wpływów na tym obszarze. Kaukaz w dużej części należy do Rosji (Kaukaz Północny – Czeczenia, Dagestan), natomiast południowa część Kaukazu należy do trzech niepodległych obecnie republik: Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii (kraje te powstały w maju 1918 r., ale 3 lata później zostały wcielone do ZSRR, niepodległość uzyskały ponownie po jego upadku). Na obszarze tych krajów – w Osetii Południowej, Abchazji czy Górskim Karabachu dochodzi często do starć i konfliktów.

Według szacunków etnografów współcześnie na Kaukazie (obszar 440 tysięcy metrów kwadratowych) żyje ponad 28 milionów ludzi o 70 różnych narodowościach (niektóre źródła podają ponad sto narodowości!), warto podkreślić, że...

Podobne wypracowania