Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Esej o śmierci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Dąbrowska powiedziała o śmierci: „Człowiek jest tajemnicą, z tajemnicy przybywa i w tajemnicę odchodzi”. 

Z punktu widzenia biologii śmierć jest jedynie ustaniem funkcji życiowych żywego organizmu. Jednak kultura, którą stworzyli ludzie, domagała się zawsze od nich widzenia w śmierci czegoś więcej niż śmierć ciała. Już starożytni aby życie duszy po śmierci mogło mieć uzasadnienie, zaczęli wierzyć w alternatywne światy, niewiele tak naprawdę różniące się od życia ziemskiego, w których władzę sprawują bogowie. Dziś główne religie świata opierają się na monoteizmie i właściwie, poza niewielkimi różnicami, mówią o tym samym, tyle że inaczej to nazywając. Ludzie wierząc w siłę wyższą, której istnienie gwarantuje to, że życie doczesne nie jest pierwszym i ostatnim, chcą również nadać sens swojemu życiu. Łatwiej jest żyć z myślą, że dobre uczynki znajdą nagrodę w innym życiu? Być może niektórym ludziom taka myśl zdejmuje z ramion część ciężaru dnia powszedniego. 

Wydaje mi się, że śmierć, niezależnie od tego czy nastąpi po niej jakiś dalszy ciąg, czy nie, powinna być dla człowieka metą, która pozwoli zakończyć długi, niełatwy etap z poczuciem satysfakcji. Bóg i...

Podobne wypracowania