Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Esej o wolności

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Według Kartezjusza wolność decyduje o godności człowieka, jest źródłem szacunku do siebie; według Hegla istnieje wolność od czegoś, czyli brak przymusów wewnętrznych oraz wolność do czegoś, czyli możliwość dokonywania wyboru; Fromm rozumiał wolność jako posłuszeństwo zasadom rządzącym optymalnym rozwojem jednostki; dla buddyzmu wolność oznacza oczyszczenie się z negatywnych emocji. Wszystkie te stanowiska kryją w sobie prawdę, ze wszystkimi można się zgodzić, jednak według mnie tę prawdziwą wolność wewnętrzną człowieka ujmuje definicja niemieckiego psychologa Ericha Fromma.

Ludzie bardzo często myślą, że wolność jest równoznaczna z brakiem jakichkolwiek ram, że prawdziwe wyzwolenie niesie ze sobą życie bez ogólnie przyjętych zasad. I tu popełniają bardzo duży błąd, bo anarchia nie przynosi wolności, a destrukcję. Bardzo dobrym na to dowodem jest groteskowy obraz rodziny tonącej w próżni i bezwładzie, którą zilustrował w „Tangu” Sławomir Mrożek. Jeżeli nie ma już żadnych norm, z których można wybierać, ale i przeciw którym się buntować, to jedynym wyjściem jest przywrócenie zasad. Mrożek udowodnił, i to powinni sobie uzmysłowić wszyscy, ci którzy są zwolennikami wolności-anarchii, że ludzie...

Podobne wypracowania