Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Wierna rzeka” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Wierna rzeka” to powieść Stefana Żeromskiego, która powstała na skutek zainteresowania autora historią. Prace nad dziełem zostały ukończone w 1911r., a ukazało się ono rok później. Utwór początkowo miał wchodzić w skład większej całości dzieł Żeromskiego, mających stanowić „Panoramę historyczną”. Autor porzucił jednak ten zamiar i cykl ten nigdy się nie ukazał.

Powieść opowiada o losach uczestnika powstania styczniowego – księcia Józefa Odrowąża. Ciężko ranny mężczyzna otrzymał schronienie w dworku w Niezdołach, gdzie pod opieką Salomei Brynickiej – pięknej szlachcianki – dochodził do zdrowia. Kobieta opiekowała się dworem swojego wujostwa – Rudeckich - i, wraz z kucharzem Szczepanem, była przez pewien czas jego jedyną mieszkanką. Salomea dzielnie ukrywała powstańca, nie lękała się nawet rosyjskich oddziałów przeprowadzających inspekcję i nie wydała wrogowi Odrowąża. Z czasem mężczyzna zaczął dochodzić do siebie, a między parą stopniowo rodziło się uczucie. Wszystko powracało do normalności – do majątku wróciła prawowita właścicielka, która rozpoczęła odnowę dworku. Odrowąż, pomimo rodzących się plotek, wciąż pozostawał pod opieką Salomei Brynickiej. Pewnego dnia...

Podobne wypracowania